Pazarlama iletişiminde renklerin kullanımı: Karşılaştırmalı bir inceleme
Use of colors in marketing communication: A comparative review
- Tez No: 532862
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hayatımızın her alanında olan renkler biz insanlara eski çağlardan beri türlü anlamlar ifade etmiştir. Canlıyı fizyolojik ve psikolojik olarak etkileyen renklere gerek ideolojik, gerek kültürel anlamlar yüklenmiştir. Renklerin geniş yelpazesinin bir ucunda aşkını dile getiren insanoğlu, diğer ucunda şifa aramıştır. Yelpazenin genişliğinin sanayileşme sonrası artan üretimin tüketimi sürekli hale getirme çalışmaları ile rekabet ortamındaki artış tasarımın gücünün keşfedilmesini sağlamıştır. Markaların fark edilebilirliğini arttırmak için pazarlama stratejileri geliştirmek zorunda kalmış ve pazarlama iletişiminde renk olgusu kullanımı bu stratejilerden biri haline gelmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür taramalarıyla pazarlama iletişimi kavramı açıklanmaya çalışılmış pazarlama iletişimi ve renk olgusuna değinilmiştir. İkinci bölümde renk olgusu fiziksel temellerinin yanı sıra psikolojik, duygusal, bilişsel, kültürel ve ideolojik açıdan literatür taraması ile açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde pazarlamada rengin önemine değinilmiş, renk olgusu ile dikkat çekici, ikna edici ve akılda kalıcılığa yardımcı olan görsel iletişim açıklanmaya çalışılarak belli başlı firmaların logo analizleri yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The colors that are in every aspect of our lives have given us various meanings since ancient times. The ideological and cultural meanings of the colors that affect the living are physiologically and psychologically. At one end of the wide spectrum of colors, the human being voiced his love, at the other end he looked for healing. The increase in the competitive environment with the efforts of increasing the width of the spectrum and increasing production after industrialization has led to the discovery of the power of design. In order to increase the brand ability of the brands, they had to develop marketing strategies and the use of color phenomena in marketing communications has become one of these strategies. The study consists of three main parts. In the first part, marketing communication and color phenomenon which is tried to explain the concept of marketing communication with literature surveys are mentioned. In the second part, the phenomenon of color is tried to be explained by the literature on psychological, emotional, cognitive, cultural and ideological aspects as well as its physical foundations. In the third chapter, the importance of color in marketing.it is emphasized and it is tried to explain the visual communication which is remarkable, persuasive and memorable with the color phenomenon and the logo analyzes of the main firms have been tried to be explained.