Memlûk Deniz Kuvvetleri
Mamluk Naval Forces
  1. Tez No: 310876
  2. Yazar: BURAK GANİ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YAŞAR KOPRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çalışmamızda, ?Memlûk Deniz Kuvvetleri?ni incelemeye çalıştık. Çalışma önsöz, giriş, kaynaklar, beş bölüm, sonuç, kaynakça, ekler ve özetten oluşmaktadır.Çalışmanın giriş kısmında konuya mukaddime olmak üzere; Mısır'ın İslâm hâkimiyetine girişi ve İslâm denizciliğine dâir ilk bilgiler verilmiş ve konuyla ilgili bazı meselelere temas edilmiştir. Kaynaklar kısmında ise çalışmada kullanılan, konunun birinci elden kaynaklarının tanıtımı yapılmıştır.Birinci Bölümde; Memlûklere gelinceye kadar Mısır'da kurulmuş yahut hâkimiyet tesis etmiş devletlerin denizcilik faaliyetleri ayrıntıya girmeden incelenmiştir.İkinci Bölümde; Memlûkler devrinde Nil Nehri'nde denizcilik faaliyetleri ve Haçlı Seferleri esnasında Nil Nehri'nin rolü üzerinde durulmuş ve Nil üzerinden yapılan Nubya Seferleri anlatılmıştır.Üçüncü Bölümde; Akdeniz'deki denizcilik faaliyetlerine değinilmiş, Baybars'ın Kıbrıs Seferi, Suriye'deki Haçlı bakiyelerinin tasfiyesi, Frenklerin İskenderiye saldırısı, Frenklerle mücâdeleler, Kıbrıs ve Rodos Seferleri ile Osmanlı-Memlûk münâsebetleri izah edilmiştir.Dördüncü Bölümde; Kızıldeniz'deki denizcilik faaliyetleri ele alınmış, Mısır'da Abbâsi Halifeliği'nin ihyası, Resuloğulları Devleti ile münâsebetler, Coğrafî Keşifler ve Portekizliler ile mücâdelelere değinilmiştir.Beşinci Bölümde; Memlûkler ve denizcilik, Memlûklerin deniz kuvvetleri, deniz savaşlarında kullanılan silahlar, donanma gösterileri, törenler ve tatbikatlar, Nil Nehri'ne dâir bayram kutlamaları, gemilerin hammaddesi, tersâneler, limanlar, liman kentleri ve savunulması ve nihayet Memlûkler zamanında kullanılan gemiler açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuçta; Memlûk Deniz Kuvvetleri'ni inceleyen bu çalışmada incelenen kaynakların ışığında ortaya konulan durum tepit edilmiştir. Buradaki ifâdeler beşerî bir sahanın çalışma sınırlılıkları ve metodolijisi içinde, yargılayıcı değil açıklayıcı olarak verilmeye çalışılmıştır.Anahtar SözcüklerMemlûklerDeniz KuvvetleriAkdenizKızıldenizNil Nehri
Özet (Çeviri)
In our thesis we have tried to examine ?Mamluk Naval Forces?. The thesis is composed of preface, introduction, references, five chapters, result, bibliography and abstract.In introduction part of thesis general information about Entry of Egypt into sovereignty of Islam, Navy of Islam and some issues about subject were mentioned to be familiar with the topic. In the references part, primary sources of the subject which were used in the thesis were introduced.Naval activities of states which were either established or gained ascendancy over Egypt till Mamluks briefly examined.In the second part, naval activities on Nile River during Mamluks and the role of the Nile River during Crusades pointed. Nubya Campaigns which were made on Nile narrated.In the third chapter, naval activities on Mediterranean mentioned, Cyprus Campaign of Baybars, elimination of the remaining of Crusades in Syria, Frankish attack to Alexandria, struggle with Franks, Cyprus and Rhodes Campaigns and Ottoman-Mamluk relationships examined.In the fourth chapter, naval activities on Red Sea mentioned, hearten of Abbasid Caliphate in Egypt, relations with Resuloğulları State, Age of Discovery and struggle with Portuguese touched.In the fifth section, Mamluks and navy, naval powers of Mamluks, weapons which were used in naval wars, navy demonstrations, ceremony and maneuvers, festival celebration concerning Nile River, raw materials of ships, shipyards, ports, port cities and defense of port cities and at last ships which were used during Mamluks era attempted to explain.As a result, in this thesis attempts to study Mamluk Naval Forces in the light of sources.Information had tried to be given explanatory, not judgmentally, with the limitation of methodology and science.Key WordsMamluksNaval ForcesMediterraneanRedseaNile River