Konut dışında yeme işlevli mekenlarda iç mekan ile mobilya ve donatının değişen kültürel ve sosyal yapı paralelinde etkileşimi
The interaction of furniture andequipment in dining-outdoor-functioned places in parallel with cultural and social structure
  1. Tez No: 97358
  2. Yazar: FÜSUN CURAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Sociology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET İnsanoğlu varlığını sürdürebilmek için temel fizyolojik gereksinimi olan, yeme gereksinimini karşılamak zorundadır. Bu nedenle de,var olduğu andan itibaren bu gereksinimini karşılayacak yeme mekanlarına ihtiyaç duymuştur. İnsanlığın başlangıcından^ itibaren var olan bu mekanîar,yaşamlan gelişim paralelinde biçimlenmiştir. Bu gün yaşadığımız süreç içerisinde,dünyanın her köşesi ile iletişim sağlayabilmekte ve değişim ve gelişimi sürekli izleyebilmekteyiz. Bu nedenle artık,eskisi gibi düşünmediğimiz ve eskisi gibi üretip tüketmediğimiz bilinen bir gerçektir. Bu değişim ve gelişim,yaşam biçimlerimizi de şekillendirmektedir. Zaman içerisinde değişen değerler ve bu değerler paralelinde oluşan yeni yaşam biçimleri,yeni mekansal gereksinimleri de beraberinde getirmektedir. Kent yaşam biçiminin bir sonucu olan konut dışında yeme alışkanlığı da,değişen yaşamın bir gereksinimidir. Bu gereksinimin karşılandığı mekanların tasanmı,ait oldukları toplumların ekonomik,sosyal ve kültürel yapılan paralelinde biçimlenmektedir. Bu biçimlenme ile birlikte,üretim,satış ve tüketim işlevlerinin de aynı mekan içerisinde çözümlenme zorunluluğu,konut dışında yeme mekanlarını iç mimarlık içerisinde ayrıcalıklı kılmaktadır.“Konut dışında yeme işlevli mekanlarda,iç mekan-mobilya ve donatının değişen sosyal ve kültürel yapı paralelinde etkileşimi”konulu bu tez çalışmasında da,yeme mekanlarında tasarım kriterlerinin saptanmasına çalışılmış,ülkemiz gerçeği ve ölçeğinde,sosyal ve kültürel değişim içerisinde,değişen ve korunması gereken tasarım kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma,giriş bölümü ve onu izleyen beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez konusunun önemi,amacı ve kapsamı açıklanmıştır.Birinci bölümde;konut dışında yeme gereksiniminin var oluş nedenleri ile konut dışında yeme mekanlarının tasarımında ekonomik,sosyal ve kültürel etkenlerin belirlenmesine,bu mekanlarının tanımlanmasına ve ülkemiz ölçeğinde bu oluşumun etkenlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. İkinci bölümde;konut dışında yeme mekanlarında mekan-mobilya ve donatı tasarımım belirleyen temel tasarım kriterleri açıklanmıştır. Konut dışında yeme mekanlarında kullanıcı için,fiziksel,görsel ve sosyo-kültürel tasarım faktörlerinin incelenerekjconut dışında yeme mekanlarında tasarım kriterlerinin belirlenmesi amaçlanılmıştır. Üçüncü bölümde;ülkemiz gerçekleri ve kullanıcı gereksinimleri içerisinde5konut dışında yeme mekanlarında tasarım kriterlerinin işlevsel,teknik,ekonomik,estetik ve kavramsal biçimlenmesi verilen örnek mekan ile incelenerek,korunması gereken tasarım kriterlerinin alt yapısının oluşturulması amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde;değişen sosyal ve kültürel yapı paralelinde ülkemiz gerçekleri ve kullanıcı gereksinimleri içeri sinde.incelenen örnek mekan ile korunması gereken tasarım kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmış ve tez çalışmasında elde edilen bilgiler doğrultusunda,ileriye dönük mekansal kurgulara bir öneri getirilmiştir. Tezin genel değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bölümü,özgün niteliktedir. Bu bölümde,tüm bölümlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda,ülkemiz gerçekleri ve kullanıcı gereksinimleri içerisinde,konut dışında yeme mekanlarının tasarımında değişen ve korunması gereken tasarım kriterlerinin belirlenmesine çalışılarak,dördüncü bölümde önerilen ileriye dönük mekansal kurgular ülkemiz gerçeği içerisinde tartışılmıştır. Özellikledendi kültürümüze ait yeme mekanlannda,kültürel sürekliliğin sağlanması için,yeme mekanlarında yapılacak çözümlemelerde toplumumuzun ekonomik,sosyal ve kültürel yapısı göz önüne ahnarak,çağdaş yaşam koşullan içerisinde saptamalar yapılmıştır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human Being has to meet the need of eating, which is the main physiological requirements be able to maintain his existance. For this reason,he has been in pursuit of places for eating to meet this need since his emergence. These places, which have existed since the beginning of humanity,have taken shape in parallel with developments that have occured. Within the process of change and development, we can today have contact with any part of the world and constantly follow the developments and improvements. Thus,it is a known fact that we no longer think,produce and consume as we used to. These changes and developments are shaping our way of life. These values that have changed throughout time and the new ways of life that have developed in parallel with these values have brought with themselves new spacial requirements. Dining outdoors,which is a consequence of urban way of life,is a requirement of the changing life. The design of these places where such needs are satisfied is shaping in parallel with economic,social and cultural structure of the societies they belong to. Besides these shaping,the obligation that production,sales and consumption functions be fulfilled inside the same place has made eating-outdoor-places advantageous in Interior Design. Also in this thesis“The Interaction of Furniture and Equipment in Dining-Outdoor- Functioned Places in Parallel with Social and Cultural Structure”creteria for the design of dining places have been examined and,in the scale and size of our country determining in the process of social and cultural change,the design criteria that need to be maintained^ aimed. The work is consist of introductin part and five parts that follow. In the introduction part,the importance of the subject,aim and scope of the thesis are axplained. IVIn the first part;the reason for the existance of dining outdoor is explained and determining the economic,socia1 and cultural factors in the design of places for dining out,defining these places and determining the factors for the occurance of such an event in the context of our country are examined. In the second part;the basic creteria that determine the place-furniture and equipment design in the places for dining out are explained. Also in the places for dining out,physical,visual and socio-cultural design factors for the users are studied,determining the criteria for the design of places for dining out is aimed. In the third part;and to the requirements of the users;functional,technical,economic,esthetic and conceptual shaping of design creteria of dining-outdoor-places is studied on the given sample place,laying the infrastructure for the design creteria that need to be maintained has been aimed. In the forth part;in parallel with chnging social and cultural structure,within the facts of our country and requirements of the users,determining the given sample place and the criteria that have to be maintained is aimed and in line with the data gathered while working on the thesis,a suggestion has been given concerning spacial fittings in the future. The result part is genuine, where general evaluatin of the thesis has been made. In this part,in line with the data gathered from whole parts,within the factors of our country and requirements of the users,determining the changing and need-to-be-maintained design creteria in the design of dining-outdoor-places have been tried out,spacial fittings of the future suggested in the fourth part are discussed within the context of our country. Specifically,in order to provide cultural consistency in the places belonging to our own culture,considering the economic,social and cultural structure of our society while analyzing,findings have been made within contemporary ways of life. v