Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerin sinemadaki yansımaları ve Amerikan sinemasinda Meksikalı stereotipin analizi
Reflections in cinema of the relationship between Mexico and the United States. An analysis of the Mexican stereotype
- Tez No: 532915
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tarih boyunca Meksika ve ABD arasında olagelen siyasal, sosyal ve ekonomik koşulların film endüstrisi üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Araştırmam Meksika-ABD ilişkilerini, tarihte öne çıkan olayları konu alan filmler ışığında incelemektedir; iki ülke arasındaki karmaşık ilişkilerin sinemada nasıl karşılık bulduğunu irdeleyip, Meksika'ya ilişkin stereotiplerin Amerikan sinemasında nasıl yaratıldıklarına açıklık getirmeyi amaçlar. Tezin vurgusu, Meksika kültürünün en değerli öğelerinin Amerikan sinemasında ve diğer medya türleri kapsamında yok edildiği yönündedir. Her şeyden önemlisi birçok toplumsal sorunun ve özellikle ayrımcılığın, Amerikan sinemasında sürekli olarak yeniden üretilen Meksikalı stereotipinin doğrudan sonuçları olduğudur.
Özet (Çeviri)
Political, social and economic circumstances throughout history between Mexico and the United States of America have had a major impact on the film industry. Through an analysis of historical highlights and selected films, my research connotes that the complicated relations between the two nations are reflected in cinema, explaining how the stereotype of Mexico was created in American cinema. According to my view, the most valuable elements of Mexican culture are diminished under the negative image of Mexico in American cinema and other forms of media. Most importantly social problems and discrimination are direct consequences of the stereotype reproduced by cinema.