Üniversite öğrencilerinde sınav stresi ile kranioservikal ağrı arasındaki ilişki
The relationship between examination stress and craniocervical pain in university students
- Tez No: 532925
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinde sınav stresi ve uyku düzeni ile çiğneme kasları olan masseter ve temporal kaslarında latent miyofasiyal tetik nokta ve boyun çevresi kasları ağrısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Üniversitede okuyan 192 öğrenci ilki final sınavlarından üç hafta önce ikincisi sınav haftasında olmak üzere iki defa değerlendirildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerden yasal izin alınarak, demografik bilgileri kayıt altına alındı. Tetik nokta tespiti için dolorimetre kullanıldı. Ağrı değerlendirmesi için Visüel Analog Skala (VAS), uyku değerlendirmesi için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve psikolojik durum için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılarak elde veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this survey is to investigate the relation between university students' stress of examiantions and their sleep patterns and the latentmyofascial trigger point of masseter and temporal chewing muscles and the muscles around the neck. 192 active students were examined twice, the firts one three weeks ahead of final exams and the second one at the week of exams. All sort of demographic information of the attaining inividiauls was registered after the legal permissions. Dolorimetry was used for the recognition of the trigger point. The obtained data was analyzed through statistical methods after using Visual Analog Scala (VAS) for the evaluation of pain, Pittsburg's Sleep Quality Index (PSQI) for the evaluation of sleep and Back Anxiety Inventory (BAI) for the psychological state.