Examination of the relationship between anxiety level in exam period and nutrition behaviors in university students
Üniversite öğrencilerinde sınav dönemindeki kaygı düzeyi ile beslenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 643881
  2. Yazar: CANSU GÜLERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sınav stresinin neden olduğu anksiyetenin bireylerde olumsuz yeme davranışını tetiklemesi ve bu davranışı bireyin yaşam tarzı haline getirmesi obezite ve diğer eşlik eden hastalıklar için önemli bir risktir. Bu tezin amacı, üniversite öğrencileri arasında sınavla ilgili kaygı düzeylerinin derecesini ve bu kaygının beslenme bilinci düzeyine göre yeme davranışları üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu tez, Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde 1. ve 3. sınıf lisans öğrencileri olan 90 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci 2 aşamadan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasının ilk aşamasında öğrencilerin durum ve sürekli kaygı düzeylerini ölçmek için Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri, öğrencilerin beslenme durumlarını belirlemek için ise 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Ayrıca, demografik bilgiler kişisel ve sağlık bilgilerini içeren yapılandırılmış bir anket kullanılarak toplanmıştır. Veri toplamanın ikinci aşaması, öğrencilerin durumluk kaygı düzeylerini belirlemek için kullanılan Durumluk Kaygı Envanteri, öğrencilerin sınav kaygı düzeylerini belirlemek için kullanılan Westside Sınav Kaygı Ölçeği ve öğrencilerin beslenme durumlarını belirlemek için kullanılan 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydını içermektedir. Bu çalışma sonucunda üniversite öğrencilerinde sınava bağlı olarak psikolojik stres düzeylerinde artış olduğu ancak artan sınav stresinin kalori tüketimi açısından yeme alışkanlıkları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, sınav döneminde sınav öncesi döneme göre öğrencilerin öğün sayılarında istatiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu saptanmıştır. 1. ve 3.sınıflar kıyaslandığında beslenme bakımından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, sınav dönemi üniversite öğrencilerinde kaygı artışına sebep olurken öğün sayılarında da azalma görülmüş ancak kalori bazlı bir değişim saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that anxiety caused by exam stress triggers malicious eating behavior in individuals and makes this behavior a lifestyle of the individual is an essential risk for obesity and other related comorbidities. The main goal of this dissertation was to determine the degree of anxiety levels among university students relevant to the exam and the impact of this anxiety on eating behaviors based on the level of nutritional awareness. This thesis was conducted with 90 participants who are first and third-year undergraduate students studying at Yeditepe University Nutrition and Dietetics department. The data collection process consists of two stages. At the first stage of the data collection, the State-Trait Anxiety Inventory was used to assess students' state and trait anxiety levels, and 24-hour dietary recall was used to determine the nutrition status of the students. Also, demographic information was collected using a structured questionnaire, including personal and health information. The second stage of the data collection includes the State Anxiety Inventory that is used to determine the state anxiety level of the students, Westside Test Anxiety Scale that is used to determine exam anxiety level of the students, and 24-hour dietary recall used to determine the nutrition status of the students. In the light of this study, it was found that there was an increase in psychological stress levels in university students due to the exam, but the increased exam stress did not have a statistically significant effect on eating habits in terms of calorie consumption. In addition, it was found that there was a statistically significant decrease in the number of meals of the students during the exam period compared to the pre-exam period. When the first and third grades were compared, there was no statistically significant difference in nutrition. In conclusion, while the exam period caused an increase in anxiety levels among university students, the number of meals decreased, but no calorie-based change was detected.