Erken evre ve geç evre gonartrozlu hastalarda ağrı, femur ve tibia mekanik aks açıları, diz eklemi pozisyon hissi ve fiziksel performansın karşılaştırılması
Comparison of pain, femoral and tibial mechanical oct angles, knee joint position and physical performance in patients with early and late stage gonarthrosis
- Tez No: 945448
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, erken evre ve geç evre gonartrozlu hastalarda ağrı, femur ve tibia mekanik aks açıları, diz eklemi pozisyon hissi ve fiziksel performansın karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) tanılama kriterlerine göre gonartroz tanısı konulmuş 56 birey dahil edildi. Hastalar, Kellgren-Lawrence kriterleri baz alınmış olup erken evre 28 kişi ve geç evre 28 kişi olmak üzere iki grupta sınıflandırıldı. Hastaların demografik bilgileri alındıktan sonra ağrı şiddetleri Numerik Ağrı Skalası (NAS) ile, femur ve tibia mekanik aks açılarından olan medial proksimal tibial açı (MPTA) ve lateral distal femoral açı (LDFA) hastaların çekilmiş olan alt ekstremite ortoröntgenografisi üzerinden, diz eklemi pozisyon hissi hedef açı olarak belirlenen 15°, 30°, 45°, ve 60° aktif açı tekrarlama testi ile Baseline marka dijital gonyometre kullanarak, fiziksel performansları ise 30 saniye kalk otur testi, merdiven inip çıkma testi ve zamanlı kalk ve yürü testi ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastaların diz radyografik evrelemesine göre erken evre hastaların yaş ortalaması 54,5±5,43 yıl, boy ortalaması 169,4±9,19 cm, kilo ortalaması 77,1±12,12 kg, VKİ ortalaması ise 26,7±2,66 kg/m2 idi. Geç evre hastalarının yaş ortalaması 67,1±4,40 yıl, boy ortalaması 166,2±9,08 cm, kilo ortalaması 80,4 ±7,96 kg, VKİ ortalaması ise 29,2±2,48 kg/m2 idi. Erken evre gonartozlu hastaların ağrı şiddetleri ile geç evre gonartrozlu hastaların ağrı şiddetleri arasında, erken evre gonartrozlu hastaların etkilenen taraf MPTA ve LDFA değerleri ile geç evre gonartrozlu hastaların etkilenen taraf MPTA ve LDFA değerleri arasında, erken evre gonartrozlu hastaların diğer taraf MPTA ve LDFA değerleri ile geç evre gonartrozlu hastaların diğer taraf MPTA ve LDFA değerleri arasında, erken evre gonartrozlu hastaların 15°, 30° ve 45° diz eklemi pozisyon hissi ile geç evre gonartrozlu hastaların 15°, 30° ve 45° diz eklemi pozisyon hissi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare pain, femur and tibia mechanical axle angles, knee joint position sensation and physical performance in patients with early and late stage gonarthrosis. The study included 56 individuals diagnosed with gonarthrosis according to the American Society of Rheumatology (ACR) diagnostic criteria. The patients were classified into two groups as early stage 28 and late stage 28 based on Kellgren-Lawrence criteria. After the demographic information of the patients was obtained, the pain severity was determined using the Numerical Pain Scale (NAS), medial proximal tibial angle (MPTA) and lateral distal femoral angle (LDFA) from the mechanical axis angles of the femur and tibia via orthorhontgenography of the lower extremities, knee joint position feeling was determined as the target angle using a Baseline digital goniometer with an active angle repetition test of 15°, 30°, 45° and 60°, and physical performance was performed for 30 seconds he was evaluated with the get up and sit test, stair climbing test and timed get up and walk test. According to the knee radiographic staging of the patients participating in the study, the average age of the early-stage patients was 54,5±5,43 years, the average height was 169,4±9,19 cm, the average weight was 77,1±12,12 kg, and the average BMI was 26,7±2,66 kg/m2. The mean age of late-stage patients was 67,1±4,40 years, the mean height was 166,2±9.08 cm, the mean weight was 80,4 ±7,96 kg, and the mean BMI was 29,2±2,48 kg/m2. Between the pain severity of patients with early stage gonarthrosis and the pain severity of patients with late stage gonarthrosis, between the affected side MPTA and LDFA values of patients with early stage gonarthrosis and the affected side MPTA and LDFA values of patients with late stage gonarthrosis patients with early stage gonarthrosis, between the values of MPTA and LDFA of the affected side of patients with early stage gonarthrosis and the values of MPTA and LDFA of the affected side of patients with late stage gonarthrosis, between the values of MPTA and LDFA of the other side of patients with early stage gonarthrosis and the values of MPTA and LDFA of the other side of patients with late stage gonarthrosis, between the knee joint position feeling of patients with early stage gonarthrosis 15°, 30° and 45° and the knee joint position feeling of patients with late stage gonarthrosis 15°, 30° and 45° a statistically significant difference was found (p0,05).