Diz osteoartriti tanılı kadın hastalarda serum interlökin-38 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum interleukin-38 levels in female patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 641120
  2. Yazar: BAVER AKCAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Osteoartrit (OA), özellikle sinoviyal eklemleri tutan dejeneratif bir hastalıktır. En sık diz eklemini tutar. Gonartroz olarak da adlandırılan diz osteoartriti toplumda ortalama yaşam süreleri ve yaşama şekillerinin değişmesiyle beraber giderek artan sıklıkta görülmektedir. OA tanısı Amerikan Romatoloji Derneği(ACR) tanı kriterlerine göre klinik olarak konur. Kellgren-Lawrence sınıflaması ile hastalık 5 evreye ayrılır. Hastalığın patogenezinde inflamasyonun oynadığı rol tartışmalıdır. Çalışmamızda diz osteoartriti tanılı kadın hastalarda IL-1 ailesinin üyesi olan sitokinlerden IL-1β, IL-1Ra, IL-36, IL-38 düzeyleri ve akut faz reaktanı olan yüksek duyarlılıklı CRP (hsCRP) düzeylerini inceleyerek değişikliklerin ortaya konması amaçlanmaktadır. Ayrıca osteoartrit patogenezinde inflamasyon ve IL-1 ailesinin üyesi olan sitokin ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniklerinde takip edilen; ACR Kriterleri' ne göre diz OA tanısı konan 50 yaş üzeri kadınlardan oluşan 80 gönüllü hasta ve 60 gönüllü sağlıklı çalışmamıza dahil edildi. Hasta grup Kellgren-Lawrence evreleme sistemine göre 4 evreye ayrıldı. Ayrıca ilk 2 evre erken dönem, son iki evre ise geç dönem olarak tanımlandı. Tüm katılımcılar için serum hsCRP, IL-1β, IL-1Ra, IL-36, IL-38 düzeyleri Dicle Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı'nda incelendi. Hasta grup ile kontrol grubunun demografik verileri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Hasta ve kontrol grubu arasında serum hsCRP ve IL-36 düzeyleri bakımından anlamlı fark bulunmadı. Hasta grubunda IL-1β ve IL-1Ra değerleri anlamlı olarak yüksek bulunurken IL-38 değerleri düşük bulundu. Hastalığın 4 evresi ve 2 dönemi için bakılan parametreler için anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak, diz osteoartritinde evrelerden bağımsız şekilde IL-1β,IL-1Ra ve IL-38 değerlerindeki değişimler hastalığın patogenezinde inflamatuar yolakların rol oynadığı iddiasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis(OA) is a degenerative pathology affecting especially synovial joints. It most commonly involves knee joint. Knee osteoarthritis, also called gonarthrosis, is seen with increasing frequency in society with change at life expectation and life styles. OA is diagnosed according to the American Collage of Rheumatology(ACR) diagnostic criteria clinically. The disease is divided into 5 stages by Kellgren-Lawrence classification. The role of inflammation in the pathogenesis of the disease is controversial. The aim of our study is to examine the changes in the levels of an acute phase reactant, high sensitivity CRP (hsCRP) and IL-1β, IL-1Ra, IL-36, IL-38, and in women with knee osteoarthritis. In addition, aimed to invastigate the relationship between the inflammation and IL-1 family member cytokines at the pathogenesis of osteoarthritis. 80 volunteer patients and 60 healthy volunteers who were older than 50 years and diagnosed as knee osteoarthritis according to American Society of Rheumatology(ACR) clinical criteria included at Dicle University Medical Faculty Hospital, Orthopedics and Traumatology Polyclinics. 80 patients was divided to four stages according to the Kellgren-Lawrence staging system. In addition, the first two stages were defined as early stage and the last two stages were defined as late stage. Serum hsCRP, IL-1β, IL-1Ra, IL-36, IL-38 levels were studied at Dicle University Department of Medical Biochemistry for all participants. No significant difference were noted between the demographic data of the patient group and the control group. No significant difference noted in serum hsCRP and IL-36 concentrations between patient and control groups. In the patient group, IL-1β and IL-Ra values were found significantly higher and IL-38 values were lower. No significant difference noted between the parameters for the 4 stages and 2 periods of the disease. In conclusion, changes in IL-1β,IL-1Ra and IL-38 levels independent of the stages in knee osteoarthritis support the claim that inflammatory pathways take a part at the pathogenesis of the disease.