Psikolojik sözleşme, kişi örgüt uyumu, örgütsel çekicilik ve duygusal emek düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi; konaklama işletmelerinde çalışanlar üzerine bir araştırma
Analyses of the relationship among psychological contract, person- organization fit, organizational attractiveness and emotional labor levels in accommodation establishments a research on workers in accommodation establishments
- Tez No: 532961
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmada toplam 336 kişi tarafından doldurulmuş anketlerin analizi SPSS 20 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti İstanbul şehrinde Beylikdüzü ve Avcılar bölgesindeki 21 konaklama işletmesinden toplam 205 anket toplanmıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakü şehri Abşeron, Narimanov, Hazar vb. bölgelerde olan toplam 15 konaklama işletmesinden 131 anket örnekleme dâhil edilmiştir. Araştırmanın Psikolojik Sözleşme, Kişi Örgüt Uyumu, Örgütsel Çekicilik ve Duygusal Emek düzeylerinin Azerbaycan'daki konaklama işletmelerine göre korelasyon ilişkileri 'Psikolojik Sözleşme' düzeyi zayıf, 'Kişi-Örgüt Uyumu' düzeyi yüksek, 'Örgütsel Çekicilik' düzeyi zayıf, 'Duygusal Emek' düzeyi ise zayıf olarak saptanmıştır. Türkiye'deki konaklama işletmelerinde ise 'Psikolojik Sözleşme' düzeyi zayıf, Kişi Örgüt Uyumu düzeyi orta, Örgütsel Çekicilik Düzeyi zayıf, Duygusal Emek düzeyi zayıf olarak saptanmıştır. Genel olarak örneklemin korelasyon değerleri ise Psikolojik Sözleşme' düzeyi zayıf, Kişi Örgüt Uyumu düzeyi orta, Örgütsel Çekicilik Düzeyi zayıf, Duygusal Emek düzeyi zayıf olarak saptanmıştır.Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki Kişi Örgüt Uyumu ve Psikolojik Sözleşme arasında zayıf, pozitifi yönde anlamlı, Örgütsel Çekicilik düzeyi ile Psikolojik Sözleşme arasında çok zayıf, pozitif yönde anlamlı, Örgütsel Çekicilikle Kişi Örgüt Uyumu arasında zayıf, pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Diğer değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlılık ifade etmemektedir
Özet (Çeviri)
A total surveys which stuffed by 336 people were completed by using SPSS 20 statistical program.A total of 205 surveys were collected from 21 accommodation establishmentsin Beylikduzu and Avcılar regionin Istanbul in the Turkey Republic and total 131surveyswere included to the samplefrom 15 accommodation establishmentsin Absheron, Narimanov, Hazar region in Baku in the Azerbaijan Republic. Correlations were determinedPsychological Contract, Person- Organization Fit, Organizational Attractiveness and Emotional Labor levelsaccording to accommodation establishments in Azerbaijan asPsychological Contract level is weak,PersonOrganization Fit level is high,Organizational Attractivenesslevel is weak,Emotional Laborlevelis weak. And in accommodation establishments in Turkeycorrelations were determined:Psychological Contract level is weak,Person- Organization Fit level is moderate,Organizational Attractivenesslevel is weak,Emotional Laborlevelis weak.In general, the correlation values of the sample were determinedPsychological Contract level is weak,Person- Organization Fit level is moderate,Organizational Attractivenesslevel is weak,Emotional Labor levelis weak. There is a correlation amongthe variables of the research: the correlation is weak ,the significant in the positive direction betweenPerson- Organization Fit and Psychological Contract , the correlation is very weak, the significant in the positive direction betweenPsychological Contract and Organizational Attractiveness the correlation is weak, the significant in the positive direction betweenthe correlation is weak ,the significant in the positive direction betweenOrganizational Attractivenessand Person- Organization Fit. The relationships among the other variables do not express statistical significance