Assessing the role of non-governmental and civil society organisations in association of Southeast Asian Nations (ASEAN) labour migration policy
Sivil toplum örgütleri ve sivil toplumun Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) işgücü göçü politikalarındaki rolü
- Tez No: 532962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSELİN GÖZDE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Doğal kaynakları ve göçmen işgücü nüfusuylaGüneydoğu Asya bölgesi tarihsel olarak önemli bir ticari bölgedir. Koloniyel dönem sonrasında meydana gelen birçok özgürlük hareketinden sonra bağımsızılığını kazanan bölgedeki ülkeler, özellikle sınırlarını dış baskılardan koruyabilmeye odaklanmışlardır. Bunun sonucunda Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) doğmuştur. 8 Ağustos 1967'de resmi olarak kurulan ASEAN birlik fikrinin kurucu beş üye ülkesi Malezya, Tailand, Singapure, Filipinler ve Endonezya'dır. ASEAN bölgesinde kapsamlı ve tutarlı bir işgücü göçü politikası uzun süre mevcut olmadığı için bölgede işgücü göçüne ilişkin birçok sıkıntı ve zorluklar yaşanmaktadır. Bu süreç, ASEAN karar süreçlerine sivil toplum ve sivil toplum örgütlerinin dahil edilmeye başlamasıyla değişim göstermeye başlamıştır. Bu tez hükümetdışı kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin ASEAN bölgesindeki işgücü göçü politikalarına etkisini incelemektedir. Tezin temel bulgusu, sivil toplum ve sivil toplum örgütlerinin ASEAN'ın göç politikalarını geliştirme ve etkinleştirmesinde önemli bir geliştirici rolü olduğudur. Bu bağlamda ortaya çıkan üç temel gözlem bulunmaktadır. İlki ASEAN üyeleri içerisinde göç gönderen ve göç alan ülkelerde bu etki farklılık göstermektedir. İkinci olarak, nitelikli ve niteliksiz işgücü göçü üzerinde farklılaşan etkidir. Son olarak, bu etki 2000 öncesi ve 2000 sonrası dönemsel olarak da farklılık göstermektedir. ASEAN üye ülkelerinin karar verme süreçlerinde uzlaşı sağlayamamaların en temel nedeni yine üye devletlerin kendisi olarak tespit edilmiştir. Sivil toplum örgütleri 2000 öncesi göç politikalarına ilişkin herhangi bir etkiye sahip değildir. Ancak 2000'ler sonra sivil toplum örgütleri işgücü göçü politikalarını olumlu yönde etkilemeye başlamıştır. Bu etki ASEAN üye ülkelerinin göçe ilişkin daha iyi ve uluslararası ilkelere uygun, insani politikalar geliştirmelerine önemli bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The South East Asian region has been historically a trading area because of its natural resources and labour migrant population being a major part of trade. Following the long era of colonialism, several liberation movements from various areas of the exploited region led to nations being formed in the region that have primarily focused on protecting their borders from outside influence. The answer came in the shape of Association of Southeast Asian Nations (ASEAN). The idea was formed by five countries namely Malaysia, Thailand, Singapore, Philippines and Indonesia and made official on 8 August 1967. The migration of workers still continued but there were a lot of hurdles due to the absence of a consistent migration policy throughout the ASEAN region. This situation changed with the entry of non-governmental organisations (NGOs) and civil society organisations (CSOs) in the decision making process of ASEAN. The study argues the impact and the role of non-governmental organisations (NGOs) and civil society organisations (CSOs) on migration policy of Association of Southeast Asian Nations (ASEAN). It concludes the NGOs and CSOs have played an important and progressive role in bringing the plight of the labor migrant in the ASEAN spotlight as ASEAN did not consider it worthy of attention especially before 2000s. Accordingly, this study focused in the migration policies of ASEAN members with regards to two categories of countries, migrant sending countries and migrant receiving countries. Also, it was observed that the policy involves implications over two categories of labours; skilled and unskilled. Lastly, it was observed that the impact of NGO's and CSOs differs in terms time periods with regards to pre 2000 and post 2000 migration policies in ASEAN. One of the significant obstacles concerning to get consensus in decision making process of ASEAN was the ASEAN member countries themselves. The NGOs and CSOs did not have any significant influence pre-2000 which meant that states were in complete control of their policies. CSOs started to have a much influential effect during post-2000s. As the organisations started to wield more influence, they began putting more pressure on the respective governments to introduce better labour migration policies in line with international norms and principles.