Evlilik çatışması ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide affetmenin aracı rolü
Mediating role of forgiveness in the relationship between marital conflict and marital satisfaction
- Tez No: 532965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin evlilik çatışması ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide affetmenin aracı rolü incelenmiştir. Araştırma grubu 204 (% 64.2) kadın, 113 (% 35.5) erkek, cinsiyetini belirtmeyen 1 katılımcı olmak üzere toplamda 318 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların çatışma sıklığını belirlemede Evlilik Çatışma Ölçeği, evlilik doyumunu değerlendirmede Evlilik Yaşam Ölçeği, affetme eğilimlerini ölçmede Heartland Affetme Ölçeği ve genel kişisel bilgileri elde edilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 21 istatistik programından yararlanılmıştır. Yapılan betimsel analizler sonucunda, evlilik çatışma sıklığı cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken, affetme ve evlilik doyumu cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Evlilik çatışma sıklığı, evlilik doyumu ve affetme arasında anlamlı ilişkiler olduğu gözlenmiştir. Evlilik çatışma sıklığı ile affetme arasında negatif ve anlamlı; evlilik çatışma sıklığı ile evlilik doyumu arasında negatif ve anlamlı; evlilik doyumu ve affetme arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Aracılık rolünün test edilmesi için PROCESS makro kullanılmış ve evlilik çatışma sıklığı ve evlilik doyumu arasında affetme alt boyutlarından kendini affetme ve durumu affetmenin negatif yönde kısmi aracılık rolünün olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve araştırmacı ve uygulamacılar için araştırma sonuçlarına dayalı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of forgiveness in the relationship between marital conflict frequency and marital satisfaction of married individuals was examined. The sample of the study consisted of 204 (64.2 %) female, 113 (35.5 %) male, 1 (0.3 %) who didn't specify gender, 318 married individuals in total. The Marital Conflict Scale, the Marriage Life Scale, the Heartland Forgiveness Scale, and the demographic information form were used to gather data. SPSS 21 Statistic Package Program was used for data analyses in the study. As a result of the descriptive analyses, marriage conflict frequency showed a significant difference according to gender whereas there was no significant gender differences in terms of tendency to forgiveness and marital satisfaction. Significant relationships were detected among the variables of marital conflict frequency, marital satisfaction, and forgiveness. The frequency of marital conflict between forgiveness with negative and significant; the frequency of marital conflict between marital satisfaction with negative and significant; the frequency of marital satisfaction between forgiveness is a positive and significant relationship was observed. The PROCESS macro was used to test the role of mediation. Results indicated that forgiveness of self and forgiveness of situation had a partial negative indirect role in explaining the relationship between marital conflict frequency and marital satisfaction. Results of the study were discussed in the light of the literature and suggestions were presented for further research and and practitioners.