The moderating role of emotion regulation on the relationship between marital satisfaction and work-related factors
İşle ilgili faktörler ve evlilik doyumu ilişkisinde duygu düzenlemenin biçimleyici rolü
  1. Tez No: 556079
  2. Yazar: ASLIHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, işle ilişkili faktörler ile evlilik doyumu arasındaki ilişki incelenmiş, ayrıca duygu düzenlemenin bu ilişkiler kapsamındaki biçimleyici (moderatör) rolü araştırılmıştır. Katılımcılar 184 kadın ve 131 erkekten oluşmaktadır. Örneklem 21-64 yaş aralığında en az 1 yıl süreyle evli olan bireyleri kapsamaktadır. Katılımcılar, Evlilik Yaşam Ölçeği, Minnesota İş Tatmin Ölçeği ve Aşırı Rol Yükü Ölçeği, Rol Çatışması ve Rol Belirsizliği Ölçeği ve Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeklerini cevaplandırmışlardır. Araştırmanın bulgularına göre, iş tatmini ve evlilik doyumu arasında anlamlı düzeyde bir ilişki vardır. Duygu düzenlemenin iş tatmini ve evlilik tatmini arasındaki ilişkide moderatör rolü olmadığı, ancak evlilik tatmininin yordayıcısı olduğu görülmüştür. Role özgü stres kaynakları ile, evlilik tatmini ve duygu düzenleme puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bulgular, mevcut araştırmanın kısıtlamaları ve gelecekteki araştırmalara ilişkin çıkarımlar ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the moderator role of emotion regulation on the relationship between work-related factors and marital satisfaction. It was hypothesized that job satisfaction was positively correlated with marital satisfaction, and that role stressors were negatively related to marital satisfaction. It was also predicted that emotion regulation had a moderating role on the relationship between work related factors and martial satisfaction. The sample consisted of 184 women and 131 men, aged between 21 and 64. Marriage duration of the participants varied between 1 and 34 years. Participants were asked to answer some demographic questions and assess their marital satisfaction, job satisfaction, role stressors and emotion regulation abilities on Marital Life Scale, Minnesota Job Satisfaction Questionnaire, Role Overload Scale, Role Conflict and Role Ambiguity Scale and Difficulties in Emotion Regulation Scale respectively. The results indicated that there was a significant relationship between job satisfaction and marital satisfaction. However, emotion regulation was not found to be moderating the relationship between job satisfaction and marital satisfaction. Rather, it was one of the predictors of marital satisfaction. Role Stressors were not significantly associated with marital satisfaction or with emotion regulation. Findings were discussed and limitations of the study as well as its implications for future research were presented.