الثقافة العربية وأثرها في كفاءة معلم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Arap kültürü ve Arapça öğretmeninin yeterliliğine etkisi
- Tez No: 532964
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde Arap kültür çeşitleri birden fazla olup anadil veya hedef dil çerçevesi dışında da bilgiler içermektedir. Yani, özellikle Arap ilimleri ve mesleki alanların yanında Arapça dil eğitimi dışında da birçok meslekî ve insanî bilgileri içeren kapsayıcı bir çerçeve oluşturmaktadır. Arap dili öğretmeninin de gerekli Arap kültürüyle donatılması lazımdır ki, hedef dildeki öğrenciler de bundan yararlanarak Arap kültürü ve sosyal yapısı hakkında bilgi sahibi olabilsinler. Dil performansını, iletişim kifâyeti ile sınırlı tutmaktan ziyade, kültürel yeterliliğe ulaşmak için Arap dili, cümle yapısı ve müfredatının da öğretilmesi önemli bir durumdur. İşin kültürel boyutu, en yüksek seviyede değilse de, kültürün dil havuzu olduğu ve gelişmiş bir kültürel yeterliliğe sahip olmak, özellikle de sosyal dil uygulamasıyla ilgili yüksek dil yeterliliğinin unsurlarından sayılır. Bu çalışma, Arap dili öğretmeni için gerekli olan Arap kültürünün kazanılmasının önemine ve bunun da eğitim yeterliliğini artırmak, bilimsel yönünü desteklemek, kişiliğini geliştirmek, incelemek ve değerlendirebilme yeteneğini ortaya koymaya etkisine dayanmaktadır. Bu sebepten dolayı araştırmacı, Arap kültürüyle Arap dilinin ve yine Arap kültürüyle yeterlilik arasındaki ilişkiyi ispatlamaya ve öğretmeninin bu kavramlara karşı tutumu, eğitim metotları, kültürel boyutları ve yine onun bütün bu konudaki rolü arasındaki bağlantıları ortaya koymaya gayret etmiştir. Araştırmacı ayrıca öğretmen için üç bölüme ayrılmış bir kültürel çerçeve geliştirmiştir: Bunlar Öğretmen'in başlangıç kültürel düzeyi ve orta düzeyde kültürel seviyesi ve kültürel seviyesi ve her düzeyin ölçütleridir. Yine bu araştırma, Arap dili öğretmeninin kültürel hazırlığının anlamını ve öğretmenin kültürel yeteneğini güçlendirmek için bu yeteneğinin standartlarını da içermektedir. Çalışma sonuçlar ve tavsiyelerle son bulmuştur. Arapça öğretmenlerinde Arap kültürünün etkisine vakıf olabilmek ve bu kültürün boyutlarını kavrayabilme ve yine öğretmenin bu kültürle donatılmış olmasının zorunluluğunu gerçekliğini ortaya koymak için Araştırmacı 52 anket yapmıştır. Ki bu anketleri Ürdün, Türkiye ve diğer bazı Arap ve Arap olmayan ülkelerin uzmanları, mutahasssısları, akademisyenleri, enstitü ve merkez müdürleri ile öğretmenleri arasında yapmıştır .
Özet (Çeviri)
There are many aspects of Arab culture nowadays that includes information out of the framework of the mother tongue or the target language, which means that it forms a background of many humanities and professional sciences, as well as language sciences in general, and Arabic linguistics in particular. And the teacher of the Arabic language for non-native speakers is interested in providing the necessary Arab culture, to surround the students of the target language and then the culture of the life of new language; as well as its vocabulary and composition, to achieve cultural competence, instead of remaining the language performance exclusive of communication efficiency, where the cultural dimension of the highest levels Language, as culture is the language pot, and that the reaching of an advanced degree of cultural competence is one of the highest levels of language proficiency, especially with regard to the practice of social language. The aim of this study is to clarify the importance of acquiring the Arabic language teacher for the Arabic culture necessary and the effect of this in raising his educational efficiency and supporting his scientific specialization, building his personality and refining it, and the ability to examine and evaluate. In this context, the researcher has established the cultural relationship between the Arab culture and the Arabic language, the Arab culture and efficiency, the teacher's attitude towards these concepts, the theories of education and its cultural aspects and the role of the teacher in each. The average cultural level of the teacher, the advanced cultural level of the teacher, and the standards of each level. The study has also included the meaning of the cultural preparation of the teacher of the Arabic language for non-native speakers, and the criteria of this preparation to enhance the adequacy of the cultural teacher. The study has been concluded with conclusions and recommendations. To achieve the aim of identifying the reality of Arabic culture for teachers of Arabic language for non-native speakers, and to extrapolate the importance of this culture to the teachers, and the need to provide it to achieve the required efficiency, the researcher conducted a questionnaire of opinions (52) of experts, academics and directors of institutes, centers and faculty members in Arabic language education programs in Turkey and Jordan and many other Arab and foreign countries.