İtibar yönetiminde sosyal medyanın rolü ve önemi
The role and importance of social media in reputation management
- Tez No: 532984
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE KER DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İtibar kavramı kurumlar ve bireyler için önemli ve hayati olarak tanımlanmaktadır. Olumlu itibar ise, doğru iletişim kanalları kullanılarak planlanan iletişim faaliyetinin sonucu olarak ifade edilmektedir. İnternet ve bilgi teknolojisindeki gelişmelerin sonucu olarak iletişim dijitale dönüşmüştür. Mobil hale gelen olan iletişimin çıktısı olan sosyal medyanın, hem bireysel hem de kurumsal boyutta kullanılabilecek önemli bir araç olduğu ortaya konmaktadır. Kurum algısını değiştirebilecek güce sahip olan sosyal medyanın da, kurumlar tarafından paydaş iletişim platformu olarak kullanıldığı gözlenmektedir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, sosyal medyanın kurumsal itibar alanındaki rolünü ve önemini inceleme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla itibarın nasıl yönetildiğini ve bundan böyle nasıl yönetileceğini belirlemek zorunlu hale gelmiştir. Kurum itibar algısının, sosyal medya ortamında var olan iletişim araçları aracılığıyla üretilen mesajlardan olumlu ya da olumsuz olarak şekillendiği ortaya konmaktadır. Kurumlar ve bireyler sosyal medyaya dahil olmasalar da, bu dinamik ortamdan çeşitli şekillerde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of reputation is defined as important and vital for the corporations and individuals. Positive reputation refers to the result of communication activities planned by using right communication channels. As a result of the developments in Internet and information technology, communication has transformed into digital. Social media, as an output of communication which has become mobile, is indicated as an important tool to be used in both individual and corporate manner. It is observed that social media is being used by the corporations as a common communication platform which has power to change the perception of corporation. As a result of these changes, the requirement of reviewing the role and importance of social media in corporate reputation has emerged. Therefore, it has become obligatory to determine how the reputation is being managed and, will be managed hereafter. It is asserted that the percepton of corporate reputation is being shaped in positive and negative manner by the messages emerged through the existing communication tools in social media. Even though the corporations and individuals do not get involved to social media, they are affected by this dynamic environment in various ways.