Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda serum leptin konsantrasyonu
Serum leptin concentration in children with chronic renal failure
- Tez No: 533007
- Danışmanlar: PROF. DR. HARİKA ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Üremik iştahsızlıkta çeşitli faktörler sorumlu tutulmaktadır. Serum leptin düzeylerinde artış ve üremik toksinler melanokortin hormon reseptörlerini uyararak enerji tüketimini artırıp, yiyecek alımını azaltırlar. Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği olan çocuklar ile sağlıklı kontrollerin serum leptin konsantrasyonlarını karşılaştırarak leptinin böbrek yolu ile atılımını araştırdık. YÖNTEM ve GEREÇLER: Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle takip edilen toplam 33 çocuk hasta ve kontrol grubunu oluşturan 29 sağlıklı çocuğun serum leptin, leptin/VKİ, albümin, glikoz, kreatinin, üre, trigliserid ve kolesterol düzeylerini değerlendirdik. BULGULAR: Kız hastalarda ortalama serum leptin düzeyi (18,49±28,55), leptin/VKİ (0,94±1,36) kontrol grubu leptin (7,73±5,65) ve leptin/VKİI (0,94±1,36) değerlerine göre yüksekti (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Various factors are responsible for uremic anorexia. Increase in serum leptin levels and uremic toxins stimulate melanocortin hormone receptors to increase energy consumption and reduce food intake. In this study, we compared renal excretion of leptin by comparing serum leptin concentrations of children with chronic renal failure with healthy controls. METHODS: Serum leptin, leptin / BMI, albumin, glucose, creatinine, urea, triglyceride and cholesterol levels were eveluated in a total of 33 pediatric patients followed up for chronic renal failure and 29 healthy children in the control group. RESULTS: Serum leptin levels (18,49 ± 28,55) and leptin / BMI (0,94 ± 1,36) in female patients were higher than leptin (7,73 ± 5,65) and leptin / BMI (0,39 ± 0,25) in control group (p> 0,05).