Doğal koşullarda ve çiftlik ortamında yetiştirilen tavuklardan elde edilen gübrelerin toprakların bazı özellikleri üzerine etkileri
Effects of chicken fertilizer growing in rural and farm on some soil properties
  1. Tez No: 533018
  2. Yazar: VEYSEL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tavuk gübresinin kalitesi üzerine yetişme ortamı önemli derecede etkilidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile doğal ortamda yetiştirilen tavuk gübresinin yerini çiftliklerde yetiştirilen tavuk gübresi almıştır. Her iki ortamda yetiştirilen tavukların gübre kalitesi ve gübre etkinliği birbirlerinden farklı olabilmektedir. Bu çalışmada köy ortamında ve çiftlik ortamında yetiştirilen tavuklardan elde edilen gübrelerin karşılaştırması yapılmıştır. Laboratuarda 1 kg toprak içeren saksılara 0.0, 1.0, 2.0 ve 3.0 ton da-1 hesabıyla sırası ile 0.0, 4.0, 8.0, 12.0 g saksı-1 olacak şekilde artan dozlarda köy ve çiftlik ortamında yetiştirilmiş tavuk gübreleri karıştırılmıştır. Toprakların nemi tarla kapasitesi nem düzeyinde sabit tutulmuş ve saksı toprakları 30±3°Cde 5.0, 10.0, 20.0 ve 40.0 gün boyunca inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon suresi sonunda tavuk gübresinin toprakların toplam azot, elverişli P, bakteri ve mantar sayımı ve toprak CO2 içeriği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla toprak analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; farklı dozlarda ve inkübasyon sürelerinde Köy ve Çitflik tavuk gübresi uygulamasının toprakların ortalama toplam N, elverişli P2O5, bakteri ve mantar popülasyonu ve CO2 salınımı üzerine etkileri önemli bulunmuş, gübre dozlarının ve inkübasyon süresinin artışına bağlı olarak artış göstermişlerdir. En yüksek toplam N, elverişli P2O5, bakteri ve mantar sayısı ve CO2 salınımı köy ortamında yetiştirilmiş tavuk gübresinin 3 ton da-1 dozunun 40 gün inkübasyondan elde edilmiştir. Köy ortamında yetiştirilmiş tavuk gübresinin çiftlikte yetiştirilmiş olan tavuk gübresine göre daha yüksek oranda topraklara N, P, bakteri ve mantar popülasyonu ve CO2 salınımı değerleri sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of the quality of the poultry manure is influenced significantly by the growing environment. In recent years, with the developing technology, the chicken manure grown in the natural environment is replaced by chickens grown in the farms. The fertilizer quality and fertilizer activity of chickens grown in both environments may be different from each other In this study, comparisons of fertilizers obtained from chickens grown in the village environment and farm environment were made. In the laboratory, the pots containing 1 kg of soil were mixed with the chicken fertilizer growing in the farm and village environment at increasing doses of 0.0, 4.0, 8.0, 12.0 g pot with 0.0, 1.0, 2.0 and 3.0 tonnes of da-1, respectively. The moisture content of the soil was kept constant at the field cap moisture level and the potting soil was allowed to incubate at 5.0, 10.0, 20.0 and 40.0 days at 30±3°C. At the end of the incubation soil analysis was carried out to determine the effect of chicken fertilizer on total nitrogen, available P, bacterial and fungal count and soil CO2 contents. According to the results of the research; the effects of the application of Village and Farm Chicken Poultry fertilization at different doses and incubation times were found to be significant on the average total N, suitable P2O5, bacterial and fungal populations and soil CO2 release of the soils and increased depending on the increase of fertilizer doses and incubation period. The highest total N, favorable P2O5, total bacterial and fungal counts and CO2 release were obtained from a 40-day incubation at 3 ton-1 doses of village chicken poultry. It was observed that village chicken poultry provided N, P, bacterial and fungal populations and CO2 release values higher than farm chicken poultry.