Takı ve insan ilişkisi
Jewelry and human relationship
  1. Tez No: 533036
  2. Yazar: DERYA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Takı insanın inanç, korunma, çekicilik ve statü sembolü gibi toplumsal bireysel durumlarını ifade eden bir olgu olarak, ilk çağlardan beri insan yaşamına etki eden bir unsuru olmuştur. İnsanoğlu doğada bulduğu her türlü doğal nesneleri takılarında kullanmıştır. Madenin keşfedilmesi ve işlenebilmesi ile takı biçimlerinde önemli değişiklikler olmuştur. Madenin değerli bir malzeme olması statü, güç kavramlarını beraberinde getirmiştir. İnsanlığın takıya getirdiği yeniliklerden sonra takı bir ifade aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Geçmişten bugüne kadar takının kullanım amacı, malzemenin kattığı değer, biçim olarak insan bedeni ile ilişkisi, bedenden ayrı olduğundaki estetik görünümü, insanlığı her türlü faktörlerde etkilemiştir. Bu çalışmada, geçmişten günümüze, önemini ve değerini koruyan takı kültürünün, oluşum ve gelişim süreçleri incelenmiştir. Daha sonra takıda kullanılan ürünler ve teknikler hakkında bilgiler verilmiş, takı kültürünü oluşturan etmenler ve psiko-sosyolojik yaklaşımlar, insan sağlığına olan etkiler araştırılmıştır. İlk çağlardan bugüne kadar gelen takı ürünleri, amaca uygun seçilen örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Jewelry has been a phenomen on which has influenced human life since the early ages; expressing social and individual status such as: belief, protection, charm, and the status symbol of man.Man kind have used all kinds of natural objects found in nature in their jewelry. There have been significant changes in the shapes of jewelry with the discovery of precious metals and their processing techniques. The fact that the precious metals being valuable materials brought the concepts of status and power. After the innovations brought by humanity to jewelry, it has been used as a means of expression and from past to today purpose of jewelry, value of its components, the relationship between shape of the jewelry and the human body, aesthetic appearance of it when not worn, have influenced humanity in all kinds of factors. In this study, the formation and evolution of jewelry culture, which have preservedits importance and value through the ages, have been examined. Afterwards, information about the products and techniquesused in the jewelry were given, the factors that constitute the jewelry culture and the psycho-sociological approaches, the effects on human health were investigated. The jewelry products from the first ages to the present are explained with selected examples.