A methodological critique of studies on multicultural policies and sociocultural integration
Çokkültürlü politikalar ve sosyokültürel entegrasyon çalışmaların üzerine metodolojik bir eleştirisi
- Tez No: 533046
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. DİLEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda Avrupa'da göç konusunda yoğun bir tartışma ortaya çıktı. Göçmenleri kabul eden ev sahibi ülkeler kendi vatandaşları ile göçmenlerin sosyal entegrasyonunda meydana gelen problemlere önemli ölçüde dikkat çekmeye başlamıştır. Bu tezde, çok kültürlülük politikaları olarak da adlandırılan sosyo-kültürel entegrasyon [SCI] ve kültürel tanıma ile ilgili politikalara olan akademik yaklaşım ele alınacaktır. Bir grup uluslararası, karşılaştırmalı çalışmayı incelediğimizde, bazı çalışmaların sonuçlarla doğrudan çelişmekte olduğunu görüyoruz. Tutarsız sonuçlar, kısmen tutarsız olarak tanımlanmış bağımsız ve bağımlı değişkenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak bu metodolojik tutarsızlık açık değildir. Bir politika yapıcı, göçmen entegrasyonunu teşvik etmek için hangi bölgelerin ve politikaların en elverişli ortamları oluşturduğunu, ancak net sonuçlara ulaşamayacağını keşfetmeye çalışarak araştırmaları gözden geçirebilir. Ayrıca, çok sayıda dış ve iç faktörün de sosyo-kültürel entegrasyonu etkilediği kanıtlanmıştır; bu nedenle, çok kültürlü politikalar ile sosyo-kültürel entegrasyon arasında, tespit edilmesi zor olan bir nedensel bağ kurar. Bu tez, mevcut araştırma gündeminde yukarıda bahsedilen tutarsızlıkları eleştirel bir şekilde inceleyecek ve mevcut araştırma gündemini düzeltmek ve hızlandırmak için tavsiyelerde bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
A contentious debate over migration in Europe has emerged in recent years, with a significant amount of attention focusing on the perceived lack of immigrant integration into the receiving host countries' societies. This thesis will look at the academic debate concerning socio-cultural integration [SCI] and its relationship with policies on cultural recognition, also called multiculturalism policies [MCP]. Within a group of cross national, comparative studies purporting to measure the same socio-cultural integration indicators, certain studies exist with directly contrasting and contradicting results. The inconsistent results are partially due to inconsistently defined independent and dependent variables, but this methodological inconsistency is not immediately clear to an observer, such a policymaker, who might look through the studies in an attempt to discover which localities and policies produce the most conducive environments to encouraging immigrant integration. In addition, a large number of external and internal factors have also been demonstrated to have an effect on socio-cultural integration, thus making any causal links between multicultural policies and socio-cultural integration difficult to ascertain. For this reason, this thesis will critically examine the aforementioned inconsistencies in the existing research agenda and prescribe recommendations to correct and streamline the agenda in the concluding chapter.