İslam botanik tarihi üzerine oryantalist çalışmalar: Fuat Sezgin'in eserleri ışığında bir inceleme
Orientalist studies on the history of Islamic botany:an analysis in the light of Fuat Sezgi̇n's works
- Tez No: 988776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Botanik, Tarih, Science and Technology, Botany, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Bilim Dalı
Özet
Tez, İslam botanik tarihini hem oryantalist literatür hem de Fuat Sezgin (1924–2018) 'in eserleri üzerinden yeniden okuyarak, bu alanın bilim tarihi içindeki yerini yöntemsel bir perspektifle tartışmaktadır. Çalışmanın çıkış noktası, Sezgin'in genellikle biyografik anlatılar ve genel takdir cümleleri üzerinden ele alınması; buna karşılık, onun metin-merkezli bilim tarihçiliğinin ve özellikle botanik alanına dair katkılarının bütüncül bir çerçevede sistematik biçimde incelenmemiş olmasıdır. Bu bağlamda tez, Sezgin'in“Arap-İslâm Bilimleri”kavrayışını, Arabizm–oryantalizm ekseninde konumlandırmakta ve İslam botaniğini bilimin epistemolojik sürekliliğinin asli bir halkası olarak nasıl yeniden tanımladığını irdelemektedir. Çalışmada yöntem olarak, Sezgin'in bilim tarihçiliği“Tezler”ve“Antitezler”başlıkları altında çözümlenmiş; bir yandan onun İslam bilimlerine ilişkin temel iddiaları, diğer yandan Meyer, Silberberg, Winckler, Clément-Mullet, Renaud gibi oryantalistlerin değerlendirmeleri karşılaştırmalı biçimde ele alınmıştır. Bu çerçevede Sezgin'in dört temel eseri –Geschichte des Arabischen Schrifttums (özellikle IV. cilt), İslam'da Bilim ve Teknik, Zeitschrift für Geschichte der arabisch-islamischen Wissenschaften ve Natural Sciences in Islam serisinin botanik ciltleri– ayrıntılı olarak incelenmiş; botanik konulu bölümlerindeki kaynak tercihleri, dönemlendirme anlayışı, yazar seçimleri ve tekrar eden temalar çözümlenmiştir. Buna paralel olarak 18. ve 19. yüzyıl Batı botanik tarihçiliğinin erken örnekleri (Haller, Sprengel, Meyer, Winckler) değerlendirilerek, Almanya merkezli bilim tarihi geleneğinin İslam botaniğini nasıl konumlandırdığı gösterilmiştir. Bu kapsam doğrultusunda tez, Fuat Sezgin'in bilim tarihçiliğini, oryantalist literatür, Arabizm kavramı ve botanik tarihi ekseninde yapılandırılmış bütüncül bir inceleme alanı içinde ele almaktadır. Çalışmada botanik, bağımsız bir uzmanlık alanı olarak değil, Sezgin'in bilim tarihine yaklaşımını ve oryantalist literatürle kurduğu yöntemsel ilişkiyi gözlemlemeye imkân veren örnek bir disiplin olarak değerlendirilmiştir. Bu tercih, botanik tarihinin hem oryantalist bilim tarihçiliğinin erken yönelimlerini hem de Sezgin'in metin merkezli tarih yazımını izlenebilir kılmasıyla ilişkilidir. Tez, İslam botanik tarihinin içeriğini ayrıntılı biçimde aktarmaktan ziyade, bu alanın bilim tarihindeki konumunu, kullanılan kavramlar, dönemlendirmeler ve kaynak xxiv tercihleri üzerinden değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede“İslam botanik tarihi”kavramı, dinî ya da etnik bir aidiyete değil, belirli bir tarihsel ve kültürel bağlama işaret edecek biçimde kullanılmakta; Sezgin'in bilim tarihini insanlığın ortak bilgi birikimi olarak ele alan yaklaşımıyla uyumlu bir şekilde konumlandırılmaktadır. Böylece çalışma, hem Sezgin'in bilim tarihçiliğinin iç mantığını hem de botanik tarihinin modern bilim tarihi yazımı içindeki yerini, kavramsal ve yöntemsel sınırları belirlenmiş bir çerçevede görünür kılmayı amaçlamaktadır. Tezin bulguları, Sezgin'in botaniği hiçbir zaman yalnızca teknik bir doğa bilimi olarak değil; filoloji, tıp, ziraat, coğrafya ve kısmen metafizik ile kesişen çok-disiplinli bir alan olarak ele aldığını ortaya koymaktadır. Bu yaklaşım, onun İslam botaniğini sadece bitki bilimi olarak değil, kültürler arası bilgi aktarımının dinamik bir bileşeni olarak yorumladığını göstermektedir. Natural Sciences in Islam serisindeki botanik ciltlerde yer alan makaleler, konu çeşitliliği ve yazar kökenleri bakımından tam bir sistematik taşımamakla birlikte, Sezgin'in 19. yüzyıl Alman botanik tarihçiliği geleneğinin etkisinde şekillenen bir seçim anlayışını benimsediğini göstermektedir. Bu yönüyle seri, söz konusu geleneğin dağınık literatürünü bir araya getirerek İslam botanik tarihi çalışmalarına erişilebilir bir kaynak zemini sunmuştur. Bu çalışma, Sezgin'in“Arabizm”i etnik bir kategori olarak değil, İslam bilim mirasının Avrupa entelektüel geleneğiyle kesiştiği tarihsel aktarım hattına işaret eden bir kavram olarak kullandığını;“bilim tarihine Doğu'nun katkısı”klişesi yerine bilimin sürekliliği içinde İslam medeniyetinin kurucu rolünü vurguladığını göstermektedir. Bu yönüyle tez, hem modern botanik tarihçiliğinin oryantalist arka planını Türkçe literatürde ilk kez sistematik biçimde ortaya koymakta hem de Sezgin'in botanik yazımını kendi bütünsel bilim tarihçiliği içinde konumlandırarak İslam bilim tarihinin metodolojisine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis re-examines the history of Islamic botany through both the Orientalist corpus and the works of Fuat Sezgin, situating this field within the broader historiography of science from a methodological perspective. Its point of departure lies in the observation that Sezgin has usually been treated through biographical narratives or expressions of appreciation, whereas his text-based, source-oriented approach— particularly his contributions to the historiography of botany—has not been studied systematically within an integrated framework. The research thus positions Sezgin's concept of“Arab-Islamic Sciences”at the intersection of Arabism and Orientalism and explores how he redefined Islamic botany as a constitutive element of the epistemological continuity of science rather than as a mere transmitter of Greek learning. Methodologically, the thesis follows Sezgin's historical scholarship through a structure of“Theses”and“Antitheses,”examining, on one side, his central claims regarding Islamic sciences and, on the other, the evaluations of Orientalist historians such as Meyer, Silberberg, Winckler, Clément-Mullet, Renaud. Within this comparative framework, four of Sezgin's principal works—Geschichte des Arabischen Schrifttums (particularly vol. IV), İslam'da Bilim ve Teknik, Zeitschrift für Geschichte der arabisch-islamischen Wissenschaften (ZGAIW), and the Natural Sciences in Islam series—are studied in detail, focusing on their sections related to botany: their selection of sources, chronological divisions, authorial preferences, and recurring conceptual themes. In parallel, early examples of modern botanical historiography in eighteenth- and nineteenth-century Germany—represented by Haller, Sprengel, Meyer, and Winckler—are examined to reveal how Western biological sciences constructed their own historical memory and how they positioned Islamic botany within that framework. The findings demonstrate that Sezgin never treated botany merely as a technical branch of natural science but rather as a multidisciplinary field intersecting with philology, medicine, agriculture, geography, and occasionally metaphysics. Through this lens, Islamic botany emerges not simply as the study of plants but as a dynamic medium of intercultural knowledge transmission. His approach reveals a sustained concern with the textual traditions that connect linguistic and empirical dimensions of natural science, grounding his reconstruction of Islamic contributions in philological precision and bibliographical comprehensiveness. xxvi Within this context, the Natural Sciences in Islam botanical volumes occupy a distinctive place. Although the selection of articles lacks a strict systematic order and the origins of the contributors vary, Sezgin's editorial choices reflect a discernible influence of nineteenth-century German botanical historiography. The series embodies the same scholarly rigor and archival sensibility characteristic of that tradition. By assembling dispersed Orientalist and European studies into accessible form, Sezgin effectively created a bridge between fragmented sources and modern scholarship. Thus, the series provides a consolidated research platform for future investigations into Islamic botanical history and illustrates his capacity to transform bibliographic work into a coherent intellectual project. The research argues that Sezgin's usage of the term“Arab-Islamic Sciences”should not be interpreted as an ethnic label but as a conscious reference to the historical tradition of Arabism, whose roots extend to medieval European scholars engaged in Arabic studies. In Sezgin's conception,“Arab”designates not a people but a cultural linguistic medium through which Islamic scientific knowledge entered the European intellectual world. The term signifies a long-term process of cultural and epistemic exchange rather than national or regional identity. In this sense, Sezgin's language consciously shifts the discussion from the simplistic notion of“the East's contribution to science”toward an understanding of the epistemological continuity of human knowledge in which Islamic civilization served as a creative, productive actor. This re-evaluation situates Sezgin between two distinct traditions in the historiography of science. On the one hand stands the Orientalist line that, beginning with the study of Islamic scholarship, eventually turned toward positive sciences; on the other, the Turkish tradition led by Aydın Sayılı, which focused primarily on natural sciences while granting only limited attention to Islamic intellectual history. Sezgin's methodology bridges these two tendencies by uniting philological precision with an expansive historical vision. He thus appears as one of the few historians able to treat both the religious sciences and the positive sciences—astronomy, mathematics, medicine, and botany—through a single historiographical lens. This integrative perspective constitutes one of the most original features of his work. By analysing Sezgin's engagement with both Orientalist and Islamic sources, the thesis identifies his unique epistemic stance: rather than rejecting the Orientalist tradition wholesale, he adopts its philological and bibliographical methods while reversing its ideological orientation. In doing so, he transforms Islamic civilization from the object of scientific history into its subject. His work demonstrates that the development of science cannot be adequately understood through isolated national or civilizational narratives but only through the continuous transformation of knowledge across linguistic and cultural boundaries. The study also contributes to the understanding of Western historiography of botany by systematically presenting, for the first time in Turkish scholarship, the formative stages of modern botanical historiography within German academic circles of the eighteenth and nineteenth centuries. The examination of figures such as Haller, Sprengel, Meyer, and Winckler reveals that Western biologists constructed a self referential historical memory while selectively acknowledging Islamic sources as either transmitters or originators. Through this comparison, Sezgin's interpretative approach appears as both corrective and integrative, restoring the lost balance between Orientalist categorization and the genuine complexity of the Islamic intellectual milieu. xxvii In its broader implications, the thesis shows that Sezgin's historiography of botany is not confined to cataloguing manuscripts or tracing textual influences. It constitutes a theoretical framework for understanding science as a cumulative human enterprise. His treatment of figures like al-Dīnawarī exemplifies how Islamic scholarship synthesized Greek, Persian, Aramaic, and Syriac elements into a coherent botanical discourse. Furthermore, the rediscovery and re-editing of works such as Kitāb al Nabāt by Orientalists like Silberberg demonstrate the collaborative—rather than antagonistic—dimension of the Orientalist engagement with Islamic science, a nuance that Sezgin's historiography recognizes and re-contextualizes. Ultimately, this study redefines Sezgin not merely as a compiler of Islamic science but as a historian who re-theorized the relationship between Arabism and Orientalism through a distinctive epistemological lens. His scholarship articulates a dual gesture of gratitude and critique toward Western science: appreciative of its methodological rigor yet insistent on transcending its Eurocentric limits. By integrating philological fidelity with historiographical innovation, Sezgin constructs a vision of science in which Islamic civilization occupies a generative, rather than derivative, role. In conclusion, the thesis elucidates how Sezgin's complex project brings together Orientalist literature to expose the multilayered structure of Islamic botanical history. The analytical framework developed here not only renders his historiography more comprehensible but also makes this body of work accessible to Turkish-language scholarship for the first time. It provides a foundational basis for future studies to extend Sezgin's integrative approach to other disciplines—philology, medicine, and the natural sciences—thus enriching the methodological scope of Islamic science historiography and reaffirming the place of Islamic intellectual heritage within the continuous evolution of global scientific thought.