Investigating the effect of syrian refugees on the gross domestic product and unemployment rate in Turkey between 2011-2017
Suriyeli mültecilerin gross yurtiçi ürün ve işsizlik oranı üzerine etkisinin araştırılması 2011-2017 arasında Türkiye
- Tez No: 533084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Suriye iç savaşı 2011 yılı Mart ayında başladı ve Suriye'den komşu ülkelere kitlesel göçle sonuçlandı. Türkiye Suriye'den en fazla mülteci aldı. Suriye'deki çatışmalar arttıkça ve uzadıkça, Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısı artmış ve Suriye nüfusu komşu illerde ikamet etmeye başlamış ve yerel ekonomi üzerinde önemli etkilere sahip olmaya başlamıştır. Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin 2011-2017 yılları arasında Türkiye'deki toplam gayri safi yurtiçi hasıla ve işsizlik oranlarına etkisini incelemektedir. Sonuçlar, Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki işsizlik oranı üzerinde güçlü bir olumlu etkiye sahip olduğunu ve Türkiye'nin GSYİH'sini olumsuz etkilediğini gösterdi. Örneğin, işsizlik oranı sadece Suriyeli mültecilerin uçtuğu için değil, aynı zamanda Türk işverenleri daha ucuz işgücü maliyeti olduğundan ve bir sigorta yaptırmaya gerek olmadığından, bir kez de Türk yerine Suriyeli işçileri seçiyorlardı. onlar. Ancak Suriyeli mültecilerin kayıt dışı istihdamına ilişkin yeterli veri yoktu. Öte yandan, GSYİH üzerindeki etkiler son zamanlarda ölçülebilir çünkü doğru bir sonuç elde etmek için zaman eksikliği ve daha uzun yıllar gerekiyor. işsizlik Translations of işsizlik NounFrequency unemployment işsizlik vacancy boşluk, boş yer, boş oda, açık kontenjan, açıklık, işsizlik
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war started in March 2011 and resulted in mass migration out of Syria into the neighboring countries. Turkey has received the greatest number of refugees from Syria. As the Syrian conflict intensified and lengthened, the number of Syrian refugees in Turkey increased and the Syrian population started to reside in the neighboring provinces and started to have important effects on the local economy. This paper examines the impact of Syrian refugees on the total gross domestic product and the unemployment rate in Turkey from 2011-2017. The results showed that the Syrian refugees has a strong positive impact on the unemployment rate in Turkey and a weak negative impact on the GDP of Turkey. For instance, the unemployment rate had been increased not only because of the flew of the Syrian refugees but also the Turkish employers were choosing the Syrian workers instead of the Turkish once since it is cheaper labor cost and there was no need to make any insurance for them. However, there was no sufficient data regarding the informal employment of the Syrian refugees. On the other hand, the impact on GDP can't be measured recently because there is a lack of time and further years needed to get an accurate result.