Devrim sonrası İran dış politikasının bölgesel güvenliğe yansıması
Reginal security reflection of Iran's foreign policy after the revulution
- Tez No: 533100
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın konusunu İran İslam Devrimi'nin bölgesel güvenliğe yansımaları oluşturmaktadır. Bu çerçevede öncelikle Devrime giden süreç ile İran İslam Devrimi ele alınacaktır. Daha sonra güvenliğe yönelik farklı teorik yaklaşımlar analiz edilecek, güvenlik kavramının gelişimi, tanımı ve içeriği ele alınacaktır. Sonrasında Humeyni'nin düşünceleri ile oluşan İran Dış Politikasının bölgesel güvenliğe etkileri incelenecektir. Humeyni sonrası dönemde İran dış politika vizyonu analiz edilerek, meydana gelen değişim ve dönüşümler karşılaştırılacaktır. 1979 İran İslam Devrimi sonrası, İran dış politikasının bölgesel güvenliğe yansımaları, uluslararası aktörler dikkate alınarak değerlendirilecektir. Bu çalışma İran dış politikası ve bölgesel güvenlik arasındaki yansımaları açıklama amacı gütmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the reflection of the Iran Islamic Revolution on regional security. In this framework, firstly the process leading to revolution and the Islamic Revolution in Iran will be discussed. Then, different theoretical approaches to security will be analyzed, the development, definition and content of security concept will be discussed. Afterwards, the effects of Iranian Foreign Policy, which was formed by the ideas of Khomeini, on regional security will be examined. In the post-Khomeini period, the Iranian foreign policy vision will be analyzed and the changes and transformations that have occurred will be compared. After 1979 Iran Islamic Revolution, the reflection of Iran's foreign policy on regional security will be evaluated by taking into account international actors. This study aims to explain the reflections between Iranian foreign policy and regional security.