Beslenme ve diyetetik öğrencilerinde yeme bozuklukları ve obsesif kompulsif belirtilerin değerlendirilmesi
Frequency of the orthorexia nervosa in nutrition and dietetics students
  1. Tez No: 533109
  2. Yazar: CEM NEVŞİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde öğrenim gören Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinde ortoreksiya nervoza (ON) eğiliminin, cinsiyet, yaş ve beden kitle indeksi (BKİ) değişkenlerine göre değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya lisans eğitimini aktif sürdüren 115 öğrenci (5 erkek, 110 kadın) katılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından“anket yöntemi”kullanılarak, katılımcılarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, kalınan yer vb.) sorgulanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Ayrıca, yeme bozukluklarının değerlendirilebilmesinde“Yeme Tutum Testi (YTT-40)”, ON'nin tanımlanabilmesi için“ORTO-15”testi ve obsesif belirtilerin değerlendirilmesinde ise“Obsesif Belirti Testi”kullanılmıştır. Öğrencilerin çoğunluğu (%95,5) kadındır. Erkeklerin tamamı, kadınların ise %67,3'ü normal BKİ değerlerine sahiptir. Erkeklerin YTT-40 puanı ve obsesif puanı kadınlardan yüksek bulunurken, kadınların ise ORTO-15 puanı erkeklerden yüksek bulunmuştur (p>0,05). Bireylerin sigara kullanımı ile obsesif puanı arasında anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this Study is; to assess the tendency of people to orthorexia nervosa (ON ) disorder according to gender, age and body mass index variability. This study was conducted with the participation of 115 students (5 males, 110 females) who continue their undergraduate education at Department of Nutrition and Dietetics at İstanbul Bilim University. The data were collected using the“questionnaire method”and interviewed face-to-face with the participants. Socio-demographic characteristics (sex, age, accommodation etc.) of the participants were questioned and anthropometric measurements were registered. In addition ,“Eating Attitude Test ( YTT-40)”was used to evaluate eating disorders,“ORTO-15 Test ”was used to identify ON and“ Obsessive Symptom Test”was used to evaluate obsessive symptoms. 95.5% of the individuals were female and 0.5% were male. 67.3% of female individuals and all male individuals had normal body mass index (BMI) values. Male individuals' YTT-40 scores and obsessive scores were higher than female subjects. Whereas women's ORTO-15 scores were higher than men's (p>0,05). It has been determined that there is a significant difference between individuals' smoking and obsessive score (p0,05).