Hemşirelerin mesleki profesyonelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluate the professional professionalism of nurses
- Tez No: 533131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma hemşirelerin mesleki profesyonelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki çalışmanın evrenini, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan-Haziran 2018 tarihleri arasında çalışan 350 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi, evren belli olduğu durumda örneklem hesaplama formülüne göre hesaplanmış ve 257 hemşire örnekleme dahil edilmiştir. Veriler, 13 soruluk sosyo-demografik özelliklere yönelik anket formu ve Weis ve Schank tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Orak ve Ecevit Alpar tarafından yapılan“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği (HPDÖ)”ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları,Kruskal Wallis testi, t testi ve ileri analizler (Tukey HSD ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %48,6'sının çalışma saatleri içerisinde zamanlarını en fazla“hemşirelik bakımına”ayırdığını, hastanın hemşirelik gereksinimlerini karşılarlarken en sık“hekimin yazılı isteminin olmasını (%44,4) dikkate alındığı, hemşireler hem bilimsel yayınları ”bazen (%65)“ takip ettiklerini hem de bilimsel etkinliklere ”bazen (%70)" katıldıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin HPDÖ'den aldıkları genel puan ortalaması 124,49±16,80'dir. Hemşirelerin yaş grubu, medeni durumu, çocuk sahibi olma, çalışma süresi, çalışma saatinde yapılan işler, hemşirelik bakımı yapılırken göz önüne alınan kriterler ve hemşireliğin rollerini yerine getirebilmesine ilişkin görüşleri ile HPDÖ genel toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the professional professionalism of nurses. The target of descriptive type study has been formed by 350 nurses working between April and June 2018 at Bağcılar Education and Research Hospital of the Provincial Health Directorate of Istanbul. The sample of the study was calculated according to the sample calculation formula and 257 nurses were included in the sample. The data, were obtained with the questionare for socio-demographic characteristics of the 13 questions and the Nurses Professional Values Scale (NPVS) developed by Darlene Weis and Schank, Turkish adapted by Orak and Ecevit Alpar, it was obtained by the Professional Values Scale of Nurses. In the data analysis number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, t test and advanced analysis (Tukey HSD and Mann Whitney U with Bonferroni correction) were used. %48,6 of the Nurses who participated in the study allocated their time to“Nursing care”at most during working hours. It was determined that most frequent“physicions written request”%44.4 was taken into consideration, it has been determined that nurses follow scientific publications“sometimes”65% and“sometimes”participate 70% in scientific activities. The average score of Nurses from NPVS is 124,49±16,80. A statically significant difference was found between the age group of nurses, marital status, child ownership, working time, working hours, the default criteria of Nursing care and theirs views regarding the role of Nursing in Nursing care and the overall score of NPVS (p>0,05).