Ekolojik baskıda farklı yüzey ve teknikler kullanılarak yeni tekstil yüzeyleri oluşturma
Creating new textile surfaces by using different techniques in ecological printing
- Tez No: 533155
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERİHA AKPINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmanın genel amacı; pamuk ve ipek kumaşlarla çeşitli çivi, zincir, kırmızı toprak vb. materyaller ile ekolojik baskı denemeleri sonucunda elde edilen renk ve biçim özelliklerini yansıtmak, yıkama, sürtünme ve ışık haslık düzeylerini belirlemektir. Araştırmada tarama yöntemi, yüzey oluşturmada ise deneme yöntemi kullanılmıştır. Boyarmadde özelliği olan bitki, paslı materyaller ve toprak evren olarak alınmış, okaliptüs (Eucalyptus), papatya (Matricaria chamomilla), gül yaprağı (Rosaeglanteria L), süs eriği (Prunus Cerasifera Pissardii Nigra), zincir, çivi ve kırmızı toprak ise örneklemi oluşturmuştur. Baskı zemini olarak doğal liflerden elde edilen ipek ve pamuk kumaşlar seçilmiştir. Demir solüsyonu, bakır solüsyonu kullanılarak şap ile mordanlanmış kumaşlara 30 farklı tasarımla ekolojik baskı denemeleri yapılmış ve yıkama, sürtünme ve ışık haslığı analizleri uygulanmıştır. Yıkama, sürtünme ve ışık haslık düzeylerinin genel olarak iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. En düşük sonuçlar; mor papatya, süs eriği, gül yaprağı yıkama haslık sonuçlarının 1 (az), paslı materyallerin sürtünme haslıklarında 1 (az) düzeyindedir. Ekolojik baskıların renk ve biçim yönünden sübjektif değerlendirilmeleri Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Elemanlarından oluşan 10 kişilik uzman grubun yapmış olduğu değerlendirme sonucunda biçim ve renk yönünden iyi sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan deneyler doğrultusunda görsel ve haslık düzeyleri iyi sonuç veren ekolojik baskı materyalleriyle15 adet tekstil tasarım yüzeyi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reflect the color and form properties obtained by using ecological printing experiments on cotton and silk fabrics and materials such as eucalyptus, nails, soil etc., and to determine the washing and friction fastness levels. Scanning method was used in the study and experiment method was used in surface formation. Plant, mines and soil which have colourant feature were used as the universe of the study, and the eucalyptus (eucalyptus), daisy (Matricaria chamomilla), rose leaf (Rosaeglanteria L), ornamental plum (Prunus Cerasifera Pissardii Nigra), chain, nail and red soil constituted the sample. Silk and cotton fabrics obtained from natural fibers were chosen as printing floor. Ecological printing experiments were carried out by using iron solution, copper solution on the mordanted fabrics with 30 different designs, and washing and rubbing fastness analyzes were applied. It was determined that wash and friction fastness levels were generally good. The lowest results were obtained from the purple daisy, ornamental plum, rose leaf in terms of washing fastness with“1”level (less), and obtained from mines in terms of friction fastness with“1”level (less). The subjective evaluations of ecological printings in terms of color and form were made by the 10-person expert group who are the faculty members of Textile Design Department of Faculty of Art and Design of Ankara Hacı Bayram Veli University. According to the results of the evaluation, good results were obtained in terms of shape and color. In line with the experiments, 15 textile design surfaces were made by using ecological printing materials.