Kastamonu yazma eserler kütüphanesi'nde yer alan 19. yüzyıl'a ait Kur'an-ı Kerimlerin tezyinat özellikleri ve özgün tezhip çalışmaları
Decorations of 19th century handwritten Holy Qur'ans located in the Kastamonu manuscripts library and genuine illumination works
  1. Tez No: 533154
  2. Yazar: MİNE DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAY ATILGAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Dini, ilmî ve edebî konuları ihtiva eden el yazması eserler, yazıldıkları dönemlere tanıklık etmiş birer yaşayan kültür varlığı olmaları hasebiyle önem arz etmektedirler. Kastamonu ilinde yer alan Yazma Eserler Kütüphanesi de birçok değerli el yazması Kur'an-ı Kerîme ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişten günümüze ışık tutan ve korunup, gerekli tedbirlerin alınarak yaşatılmaya çalışıldığı bu nadide eserler, gelecek nesillere aktarılması hususunda bilim ve sanat yönünden çalışmalara konu olması bakımından önem arz etmektedir. Bu hissiyatla yola çıkılarak Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan ve ketebe kaydında 19. yüzyıla ait olduğuna dair bilginin yer aldığı 6 adet Kur'an-ı Kerim'in tezyinatı çalışma kapsamına alınmıştır. Bu kütüphanede toplam 168 adet kayıtlı yaklaşık 10 adet ise kayıtsız el yazması Kur'an-ı Kerim bulunmaktadır. Bu eserlerin çoğunun tarihi belli değildir. Birçoğunda ise bezeme bulunmamaktadır. Bu yüzden çalışma kapsamında ele alınan eserlerin seçiminde, ilgili eserlerin tarihinin belli olması; bezemesinin bulunması ve eserlerin daha önce çalışılmamış olması belirleyici unsur olmuştur. Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesinde korunan 37 Hk 3597envanter numaralı, 37 Hk 2703 envanter numaralı 37 Hk 4061 envanter numaralı, 37 Hk 1544 envanter numaralı, 37 Hk 4200 envanter numaralı ve 37 Hk 4221 envanter numaralı 6 adet el yazması Kur'an-ı Kerim bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışma kapsamına alınan eserlerin, yapılan literatür taraması ve kütüphane çalışanlarından edinilen bilgi neticesinde sanatsal açıdan daha önce herhangi bir çalışmaya konu olmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Tezyini unsurları açısından analiz edilen bu el yazması Kur'an-ı Kerimler birer kitap sanatı olan cilt, hat ve tezhip sanatı çerçevesinde değerlendirilmiş, eserlere ait kompozisyonların motif, üslup tahlili yapılıp, ait oldukları 19. yüzyıl dönem özelliklerini yansıtıp yansıtmadıkları ortaya konmuştur. Çalışma Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesinden edinilen eser görselleriyle desteklenmiştir. Ayrıca tez kapsamında ele alınan eserlerin bezemelerinden yola çıkılarak 9 adet özgün tezhip çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manuscripts containing religious, scientific and literary themes are important because they are living cultural heritage which have witnessed the time period they are written. The city of Kastamonu is now home of many invaluable handwritten Holy Qur'ans located in the Kastamonu Manuscripts Library. These unique manuscripts which enlighten us from past to present and that needs to be protected to have them last longer, are very important due to the facts that they should be transferred to the future generations and that they are the topics of the studies in terms of Art and Science contexts. By taking these facts into consideration, the decorations of the 6 Holy Qur'ans which belong to 19th century according to the colophon records in the Kastamonu Manuscripts Library are chosen for the study. There are 168 registered and 10 unregistered handwritten Holy Qur'ans in this library. The dates of majority of these manuscripts are unknown. There is no ornament in many of them. Therefore, if the date is known, consisting ornaments as well as not being studied ever before are the main factors taken into consideration for choosing the manuscripts for this study. The topic of this study consists of the 6 handwritten Holy Qur'ans with the inventory numbers 37 Hk 1544, 37 Hk 2703, 37 Hk 3597, 37 Hk 4061, 37 Hk 4200, and 37 Hk 4221. As a result of the literature review and the information obtained from the library staff, it is concluded that the manuscripts included in the study were not subject of any work before depends on the artistic point of view. These manuscript Holy Qur'ans which will be analyzed in terms of the decorative elements, will be evaluated in the context of a book, skin, calligraphy, illumination, and that it will be established that whether the composition of the works reflect the properties of the 19th century or not by the analysis of their motifs and styles. This study is supported with manuscript visuals obtained from the Kastamonu Manuscripts Library. In addition, 9 genuine works are designed based on the ornaments of these manuscripts.