Türk inşaat sektörünün girişimcilik açısından incelenmesi
Examination of Turkish construction sector in terms of entrepreneurship
  1. Tez No: 533157
  2. Yazar: NARMIN HUSEYNZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Girişimcilik hiç kuşkusuz son yılların en popüler alanlarından biridir. Özellikle küreselleşmenin ve teknolojinin sağladığı olanakların bundaki önemi çok büyüktür. İnsanlar bilgi edinirken bu olanakları kullanarak gerçekleşen başarılı girişimlerden haberdar olmaktadır. Yine bu olanaklar sayesinde kendi arzu ve istekleri doğrultusunda düşüncelerini bir girişimcilik faaliyeti olarak hayata geçirme imkanına kavuşmaktadır. Hiç kuşkusuz girişimcilik faaliyetinde en büyük motivasyon kaynaklarından biri ekonomik beklentilerdir. Bu nedenle ülkemiz açısından bakıldığında düşüncelerin inşaat alanına yönelmesine sebep olmaktadır. Çünkü inşaat sektörü tarihsel olarak da her zaman önemli bir konuma sahiptir ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli yatırım alanlarından birinin oluşturmaktadır. Son yıllarda ülkemiz inşaat sektörü büyük atılımlar gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Gerek yurt içindeki faaliyetler gerekse yurt dışındaki Türk firmalarının aldığı işler bu sektörün oldukça büyümesini sağlamıştır. Karşılıklı olan bu ilişkide ülkenin büyümesindeki en önemli etkenlerden biri de olmayı başarmıştır. Politik ve jeopolitik bazı gelişmelerin etkisiyle son birkaç yılda yaşanan bir gerilemenin olduğu da gözlenmektedir. Yaşanan gelişmelerin ışığında inşaat sektöründe faaliyet göstermenin karlılığı ve güvenilirliği sektörde faaliyet gösteren kurumlar nezdinde araştırılmış, bunun girişimcilik anlamında yansımaları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is undoubtedly one of the most popular areas in recent years. The opportunities provided especially by globalization and technology have great importance. While people acquire information, they are aware of successful initiatives that come into life by using these opportunities. In addition, thanks to these opportunities, they have a chance to implement their dreams as an entrepreneurial activity in the direction of their own desires and wishes. Economic expectations are, doubtless, one of the greatest sources of motivation in entrepreneurial activity. Therefore, when we look at the issue regarding our country, thoughts are directed towards construction sector. The reason why it so is that construction sector has always been historically important and it is one of the most important investment areas in developing countries. Construction sector in our country has made impressive strides in recent years. Both domestic construction activities and the enterprises undertaken by the Turkish companies abroad have led this sector to expand to a great extent. As a result of this mutual growth, this sector has been perhaps the most influential factor. However, it is also observed regression in the sector in the last few years because of the influence of some political and geopolitical problems. The profitability and credibility of operating in construction sector was researched by the institutions operating in the sector in the light of the consequences and its reflection was evaluated in respect of entrepreneurship.