Hizmetlerin uluslararasılaştırılması Azerbaycan hizmet sektöründe Türk yatırımları
Services becoming international Turkish investors at Azerbaijan service sector
  1. Tez No: 113597
  2. Yazar: CAVİT ALİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMER KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Uygarlık tarihinin ilk dönemlerinden bu yana ticaret kavramı toplumların yaşamlarında önemli bir yer teşkil etmiş ve kültürlerin gelişiminde etkili olmuştur. insanoğlu ürettiği mal ve hizmetleri artı değer olarak kullanarak ticaret yoluyla bu artı değerden gelir elde etmenin yollarım aramış, bu çerçevede ilk önceleri şehirler arası bir faaliyet olan ticaret zamanla, ülke sınırlarım aşan bir yapıya bürünmüştür. Gerek toplumlar gerek uluslar arasında öncelikli olarak karşılıklı mal ticareti gelişmiş, ancak artan ihtiyaçlara paralel olarak hizmet sunumu da ticari bir nitelik kazanmaya başlamıştır. Günümüzde hizmet sektörü çoğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde hem GSYÎH içindeki payı ile hem de oluşturdukları istihdam açısından tarım ve sanayi sektörlerinin önüne geçerek birinci sektör durumuna gelmiştir. Artan iletişim olanakları, hizmet sektörünün gelişmesi ve uluslararası hizmet ticaretinin serbestleştirilmesi sonucu hizmetlerin uluslararasılaşmasında önemli noktaya gelinmiştir. Hizmetler sektörü Türkiye açısından yaşamsal öneme sahiptir. Bir çok Türk girişimci Türkiye sınırları dışında, özellikle yeni bir pazar olan Azerbaycan'da, önemli bir hizmet pazarı oluşturmuşlardır. Azerbaycan bağımsızlığım kazandıktan sonra diğer alanlarda olduğu gibi, hizmet sektöründe de gelişmeler yaşanmakta ve bu gelişmede Türk yatırımcılar önemli bir yer almaktadırlar. Çalışmadan da anlaşılacağı gibi Türk girişimciler daha ziyade: telekomünikasyon, bankacılık, sigortacılık, eğitim, taşımacılık, inşaat malzemeleri ve müteahhitlik hizmetleri gibi sektörlerdedir. Bu çalışma, Azerbaycan'ın genel ekonomik yapısı, Azerbaycan'da birinci sektör olan hizmet sektörünün durumu, Türk girişimcilerinin bu pazara yönelme nedenleri hakkında bilgilendirme ve ilk kez bu pazara gireceklere yardımcı olma amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the earlier era of the civilization history, the concept of commerce had an important place in survive of the societies and it has been much affective regarding the development of cultures. Humanity has used the produced goods and services as a plus value and looked for an income to benefit from these plus values by trading, in this circumstances, formerly, commerce was an inter cities facility and by the time it developed to inter continental facility. First of all, goods trading has developed mutually among societies and nations, however in parallel to increasing necessities, servicing became to commercial activity. Nowadays, The Service Sector became the first sector depending on its rate and personnel capacity within National income for developed or developing countries economies and the industry and agriculture sectors are left behind. The increasing communication opportunities helped the development of service sector and as a result of free international service business the humanity came to an important point. Services Sector has a survival importanse for Turkey. Many Turkish Investors in abroad especially in Azerbaijan have established a service market. After Azerbaijan deserves its independence, same as in other fields, there has been developments at service sector and Turkish investors have an important place regarding this development. As it will be understood fromthis study, Turkish inverstors facilitites dense on telecommunication, banking, insurance acts, education, transportation, construction materials and engineering services. In this study the position of first degree service sector in Azerbaijan, the general economical form of Azerbaijan, the reasons for Turkish investors to turn to this market and how to help them regarding this matter has been explained.