Hastanelerde çalışan sağlık personellerinin anksiyete düzeyleri, depresyon düzeyleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety levels, depression levels and quality of life in health personnel working in hospitals
  1. Tez No: 546286
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bireyde isteksizlik, karamsarlık, güvensizlik, dikkat dağınıklığı gibi belirtileri olan depresyon ile bireyin karşılaştığı olumsuz uyarılara karşı uzun süreli kaygı hali olarak açıklanan anksiyete seviyeleri yaşam kalitesini etkileyen iki önemli unsurdur. Bu sebeple bireylerin depresyon ve anksiyete seviyelerinin belirlenmesi yaşam kalitelerinin yükseltilmesi açısından önemlidir. Sağlık personellerinin depresyon, anksiyete düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan araştırmada; 2018-2019 yılında Malatya ilinde bulunan üç ayrı özel hastanede çalışmakta olan doktor ve diğer sağlık personelleri arasından raslantısal olarak seçilen 50 doktor 50 diğer sağlık personeli olmak üzere 100 kişi örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesi için anket formu kullanılmıştır. Örneklem grubunun kişisel bilgilerini belirlemek için“Sosyodemografik Form”, depresyon düzeylerini belirlemek için“Beck Depresyon Ölçeği”, anksiyete düzeylerini belirlemek için“Beck Anksiyete Ölçeği”ve yaşam kalitelerini belirlemek için "Whoqol- Bref (TR) Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, hastanede çalışan sağlık personellerinin Beck Aanksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği puanları ile yaşam kalitesinin bedensel, ruhsal, sosyal ve çevre alt boyutları arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaş, meslek, medeni durum, aylık gelir ve nöbet tutma değişkenleri ile yaşam kalitesinin bedensel ve çevre alt boyutları arasında, cinsiyet ve eğitim değişkenleri ile yaşam kalitesinin bedensel, ruhsal ve çevre alt boyutları arasında, mesleğini isteyerek seçme ve statü değişkenleri ile yaşam kalitesinin sosyal ilişkiler alt boyutu arasında, günlük çalışma süresi ve kıdem değişkenleri ile yaşam kalitesinin bedensel ve sosyal çevre alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depression with symptoms such as unwillingness, pessimism, distrust, distraction and anxiety levels defined as a state of long-term worry against negative stimuli faced by the individualare two important factors affecting the quality of life. Therefore, determining the levels of depression and anxiety of individuals is important in terms of improving their quality of life. In a study performed to investigate the relationship between depression, anxiety levels and quality of life of health personnel, the sample consisted of 100 individuals, namely 50 physicians and 50 other health personnel who were randomly selected among the physicians and other health personnel working in three private hospitals in Malatya Provincein 2018-2019. Questionnaires were used to obtain the research data.“Sociodemographic Form”was used to determine the personal information,“Beck Depression Scale”was used to determine the depression levels,“Beck Anxiety Scale”was used to determine anxiety levels, and“Whoqol-Bref (TR) Scale”was used to determine the quality of life of the sample group. As a result of the study, it was determined that there was a negative relationship between the Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale scores of the health personnel and the physical, mental, social and environmental subscales of the quality of life. Statistically significant difference was found between age, occupation, marital status, monthly income and being on duty variables and the physical and environmental subscales of the quality of life; between gender and education variables and physical, mental and environmental subscales of the quality of life; between choosing the profession willingly and statue variables and social relations subscale of the quality of life; betweendaily working hours and seniority variables and physical and social environment subscales.