İş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçu
The crime of the violation of the freedom of work and labour
  1. Tez No: 533177
  2. Yazar: ASLI KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ALŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamızın konusunu 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 117. maddesinde düzenlenen“İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali Suçu”oluşturmaktadır. Bu düzenleme 4 ayrı fıkra şeklinde olup, her bir fıkrada birbirinden bağımsız suç tipleri yer almaktadır. Bu suçları sırasıyla saymak gerekirse, birinci fıkrada“İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali Suçu”, ikinci fıkrada“Sömürü Suçu”, üçüncü fıkrada“Sömürmek İçin Tedarik, Sevk veya Bir Yerden Bir Yere Nakletmek Suçu”, son fıkrada ise“Anlaşma İçeriğini Değiştirmeye Zorlama Suçu”ile“İşin Durmasına Neden Olma Suçu”düzenlenmektedir. Çalışmamız iki ana kısma ayrılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde, bu suçlarla ilgili kavramlara ve haklara, akabinde bu hakların Anayasal ve uluslararası mevzuat açısından yasal güvencelerine ve bu suçlar ile benzer nitelikteki suç tipleri arasındaki farklara değinilmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında ise her bir suç yönünden ayrı ayrı başlıklar halinde yapılan incelemenin yanında, bu suçlara yönelik doktrindeki yaklaşımlara ve her iki bölümde yer almak üzere Yargıtay Kararları'na yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“The Crime of The Violation of the Freedom of Work and Labour”regulated in article 117 of the Turkish Criminal Code numbered 5237. This regulation consists of 4 different paragraphs and each of the paragraphs has different types of crimes. The crimes listed in this article are, in the first paragraph,“The Crime of The Violation of Freedom of Work and Labour”; in the second paragraph,“The Crime of Exploitation”; in the third paragraph,“The Crime of Procurement, Referral or Transferring the Place from One Place to The Other”; and the last paragraph,“The Crime of Forcing to Change the Contents of The Agreement”and also“The Crime of Causing the Work to Stop”have been regulated. Our study is divided into two main sections. In the first part of our study the following are mentioned; the concepts and rights related to these crimes, the assurances that have been regulated by constitutional and international legislation for these rights, and the differences between these crimes and similar types of crimes. In the second part of our study, each crime type is analysed under their individual titles and the approaches in the doctrine are mentioned with respect to these crime types. Also both parts of our study include the relevant decisions of the Supreme Court.