Kritik bakım hastalarında immunosupresif asidik protein (İAP), total oksidan ve total antioksidan durumun prognostik değeri
The prognostic value of immunosuppressive acidic protein (İAP), total oxidant and total antioxidant status in critical care patients
- Tez No: 533185
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Bu prospektif çalışmada, acil yoğun bakım ünitesinde takip edilen kritik bakım hastalarının başvuru anında ölçülen immünsüpresif asidik protein (İAP), total oksidan durum (TOS), total antioksidan durum (TAS) ve IL-6 düzeylerinin prognostik değerini belirlemek amaçlanmaktadır. Çalışmanın ana sonlanım noktası hastane içi mortalite, ikincil sonlanım noktaları ise APACHE II ve SOFA skorları olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 Aralık 2014-1 Nisan 2015 tarihleri arasında 161 hasta dahil edildi. N.E.Ü. Meram Tıp acil kritik bakım ünitesindeki genel yoğun bakım hastalarında; yoğun bakıma kabul sırasında ilk rutin tetkikler için alınan kan örneklerinin arta kalan kısmından İAP, TOS ve TAS, IL-6 düzeyleri ölçüldü.APACHE II ve SOFA skorları değerlendirildi. İAP, TOS, TAS ve IL-6 düzeyleri biyokimya laboratuvarlarımızda ELISA kitleri yardımıyla ölçüldü.Veriler SPSS verison 20.0 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların demoğrafik verileri, vital bulguları ve tanıları öncelikle değerlendrildi. Çalışma grubu mekanik ventilasyon alan ve almayan grup olarak ikiye ayrılıp; çalıştığımız markırlara bakıldı. Mekanik ventilasyon ihtiyacı olan grupta IL6, TOS VE OSI belirteçleri anlamlı (p< 0,001) iken; IAP VE TAS değerleri anlamsızdı (p>0,001). Ayrıca çalışma populasyonumuzu sağ ve ex grupları olarakta değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Purpose:In this prospective study, it is aimed to investigate the prognostic value of immunosuppresive acidic protein (IAP), total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), and IL-6 levels that will be measured in ciritcally ill patients followed up in emergency department critical care unit. The primary end point of the study is in-hospital mortality. The secondary end points are APACHE II and SOFA scores. Material and Method: 161 patients were included in the study between December 15, 2014 and April 1, 2015. General intensive care patients in N.E.Ü. Meram Medical emergency critical care unit; during the admission to the ICU, IAP, TOS and TAS, IL-6 levels were measured from the remaining part of the blood samples taken for the first routine examinations. APACHE II and SOFA scores were evaluated. IAP, TOS, TAS and IL-6 levels were measured by ELISA kits in our biochemistry laboratories. Data were collected using SPSS verison 20.0. Results: The demographic data, vital signs and diagnoses of the patients included in the study were firstly evaluated. The study group was divided into two groups; we looked at the markers. IL6, TOS and OSI markers were significantly (p 0.001). In addition, we evaluated our study population as right and ex groups.