2000 yılı Türk sinemasında sanal mekan oluşturulması ve film üretimine etkileri
Create a visual place in Turkish cinema after 2000 year and ifluence on a film production
  1. Tez No: 533190
  2. Yazar: İSMAİL DÜGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sinema teknolojisinin gelişimi teknoloji ile doğru orantılıdır. Özellikle bilgisayar sistemlerinin çok fazla yaygınlaşması ve farklı sektörlerde kullanımı sinema içinde dönüm noktalarından biridir. Bilgisayar teknolojisinin sinemaya dahil olması, sinema dünyasına görüntü ve ses üzerinde daha etkili bir işleme yapılabilmesinin önünü açmıştır. Görsel efektin sinemada etkili bir şekilde kullanımı ile birlikte sinema sektörü, mekânın bilgisayar teknolojisi kullanılarak, sanal yapım tekniklerine sahip olmuştur. Bu çalışma kapsamında görsel efektin tarihi, gelişimi ve efekt süreci aynı zamanda sanal mekân oluşturulmasının aşamaları, mimarlık ile bu sürecin ortak noktaları araştırılmıştır. Bu incelemede Türk sinemasında boxoffice sıralamasına göre en çok izlenen 2000 sonrası ilk 20 film incelenerek sanal mekân oluşturulmasının etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The development of cinema technology is directly proportional with the development of technology. Especially, computer systems are becoming more common and their usage in different sectors is one of the milestones in the cinema sector. The integration of computer technology into the cinema led for a more efficient processing of images to the world of cinema. The world of cinema, along with the effective usage of visual effect in cinema, has virtual construction technique by using the computer techonolgy of the place. In scope of this study, the history and development of visual effect, the process of effect and also, stages of virtual place creation and the common ground of architecture and this process were analyzed. In this examination, the effects of the virtual space creation will be investigated by using the first 20 films which are the most watched after 2000 according to the boxoffice ranking in Turkish cinema.