Neoliberal kentsel dönüşüm ve gündelik hayatta idare etme sanatı: Adana Yeşiloba örneği
Neoliberal kentsel dönüşüm ve gündelik hayatta idare etme sanati: Adana Yeşiloba örneği
  1. Tez No: 533194
  2. Yazar: MÜMTAZ KİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tezimde Neoliberal dönemde dönüşen kent mekanındaki sosyo-mekansal yarılmanın yoksul gençler üzerindeki etkisinin izini sürüyorum. Bu izi sürerken Adana'da kentsel dönüşüme girme arefesindeki mahallelerden birisi olan Yeşiloba mahallesinden yola çıktım. Kentsel dönüşümün yıkıcı etkilerine en çok maruz kalmış -ve kalmakta olan- ve hali hazırda etrafı oteller ve AVM'lerle çevrilmiş olan mahalle gençlerinin bu kuşatma karşısında aldıkları pozisyonu göstermeye çalıştım. Bunu yaparken kentsel dönüşümün tek bir sebebinden ya da tek bir sonucundan yola çıkmak yerine mahallenin gündelik hayatına odaklanarak dönüşümün bütünsel bir imajını sunmaya çalıştım. Bu bütünselliği sağlayabilmek ve mahalledeki gündelik mikro yaşantıların daha makro yapılar olan küresel/ulusal/yerel ekonomik ve siyasal sistemle olan bağlantılarını kurabilmek adına, refah devletinin ve onun yerini alan neoliberal devletin bir özetini sunmaya çalıştım. Yoksulları“pasif birer tüketici”olarak gören anlayışa karşı De Certeau'nun kavramsal çerçevelerini kullanarak“güçlünün stratejileri”karşısında“zayıfın taktiklerinin”nasıl iş gördüğünü anlamaya çalıştım. Lefebvre'in tabiriyle“prestijli olanın”ve“gücün”işleme mekanizmalarını anlamaktansa gündelik hayatın sıradanlığı içerisindeki“direniş biçimlerini”anlamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I am tracing the effects of socio-spatial split on the youth in the urban space during the Neoliberal era. While doing so, I set off from the example of Yeşiloba Neighborhood which is about the witness urban transformation soon. I tried to indicate the stance that the young people took in this neighborhood which has witnessed -and still witnessing- the process of urban transformation and has already been covered by hotels and shopping centers. Throughout this process, instead of leading from a single reason or result of urban transformation, I tried to present a holistic image of transformation by focusing on the everyday life in the neighborhood. In order to provide this holism and establish a connection with the micro lives in the neighborhood and global/national/local economic and political system, I attempted to represent a summary of welfare and neoliberal state which superseded the previous one. As opposed to the understanding seeing poor people as ''inactive consumers'', I benefited from De Certeau's the conceptual work and tried to understand how ''weak's strategies'' worked against ''strong's strategies''. Like Lefebvre said, instead of trying to understand the mechanisms of ''prestigious ones'' and ''power'', I tried to comprehend the ''resistance forms'' in the ordinariness of everyday life.