Varlık fonu (Dünya uygulamaları ve Türkiye örneği)
Sovereign wealth fund applications in the World and Turkish model
  1. Tez No: 533195
  2. Yazar: HASAN BASRİ EŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Varlık fonları döviz rezerv fazlası olan ülkelerin yurtdışı yatırım yapmak için devlet egemenliği altında meydana getirdiği yenilik içeren oluşumlardır. Varlık fonları mali alan düşüncesinden türetildiğinden maliye politikasının bir parçası olarak kabul edilmektedir. Döviz rezerv fazlasına sahip ülkelerin devlet egemenliği üzerinden kurgulanan bu fonlar, yurtdışı yatırımları ile ekonomik getiri elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Varlık fonlarının yönetim ve yatırımlarında ilgili ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal yapılar belirleyici olmaktadır. Tasarruflardan oluşan emeklilik rezerv fonları düşük riskli makul getiri elde etme amaçlı yatırımlar yaparken, diğerleri ise agresif tutum içinde olup riski yüksek yatırımlara yönelmektedirler. Fon yönetimleri her ülkenin içinde bulunduğu siyasal sistemle yakından ilişkilidir. Demokratik normların yüksek olduğu ülkelerde fonların faaliyetleri kamuoyu bilgilendirilmesine daha açıkken, bilhassa Ortadoğu menşei olanlarda ise bu durum daha sınırlıdır. Yatırımları, portföy ağırlıklı olanlar yani merkez bankaları ile benzerlik taşıyanlar, fonların yönetimi bu bankalar üzerinden gerçekleşmektedir. Tez çalışmasında varlık fonu kavramına ilişkin farklı bakış açılara ve tasniflemelere yer verilerek, devletlerin bu fonları kurma sebepleri incelenmeye çalışılacaktır. Ayrıca fonların yatırımları, şeffaflık değerleri ve kamu mali disiplin ile fon yönetimi arasındaki ilişki incelenecektir. Ardından dünya örnekleri üzerinden Türkiye Varlık Fonu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Sovereign Wealth Funds (SWFs) are innovations that the countries with foreign exchange reserves have created under state sovereignty to invest abroad. As sovereign wealth funds are derived from financial field thinking, they are considered as part of fiscal policy. These funds, which are built on the state sovereignty of the countries with foreign exchange reserve surplus, aim to achieve economic returns through their overseas investments. The economic, social and political structures of the countries concerned are the determinants of the management and investments of the funds. While retirement reserve funds consist of investments aimed at achieving reasonable return with low risk, others are aggressive and have a high risk. Fund management is closely related to the political system in which each country is located. In countries with high democratic norms, the activities of funds are more open to public information, especially in those with Middle Eastern origin. Investments, portfolio-weighted ones, which are similar to the central banks, funds are managed through these banks. In the thesis study, different perspectives and classifications related to the concept of sovereign wealth fund will be included and the reasons for establishing these funds will be examined. Investments of funds, transparency values and the relationship between public financial discipline and fund management will also be examined. Then out of Turkey-world examples sovereign wealth fund will be analyzed.