Mobilyada mühendislik analizi uygulaması ve tasarım-konstruksiyon etkileşiminin incelenmesi
Engineering analysis application and investigation of desi̇gn-construction interaction in furniture
  1. Tez No: 533196
  2. Yazar: SEDANUR ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜÇÜK HÜSEYİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Engineering Sciences, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tasarım sürecinin daha verimli kullanımı gelişen tasarım ve mühendislik araçlarının, ürünün kullanımdaki beklentileri karşılayacak etkinlikte değerlendirilmesi ile sağlanabilmektedir. Son yıllarda ürün geliştirme aşamasında gelişen tasarım teknikleri mühendislik analiz uygulamalarıyla entegre edilerek değerlendirilmektedir. Çalışmada güncel tasarım ve mühendislik yazılımlarının birlikte kullanımı amaçlanarak gerçek yaşam alanında çokça kullanılan örnek ürün gruplarının konstrüksiyon özellikleri açısından yeterlilikleri analiz edilmiştir. Bu amaçla iki farklı yaşam alanında yapılan araştırmayla seçilen ürünler içinden benzer özelliktekiler çıkarılarak, diğer yapı özellikleriyle ortak yapıyı temsil eden ürünler modellenmiştir. Yeni ürünler farklı konstrüksiyon tipleriyle AutoCAD ve Solidworks tasarım programları kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarımı yapılan ürünler ANSYS sonlu elemanlar paket programına atılarak, üç boyutlu yapısal statik analizleri yapılmıştır. Modellenen iki adet ürün üç farklı konstrüksiyon tipi ile montajlanmıştır. Tasarımı yapılan ürünlerde meşe tür ahşap kullanılmıştır. Bu türe ait mühendislik verileri de ANSYS programında belirtilerek analizler yapılmıştır. 200N ve 400N kuvvet altında yapılan statik analiz sonuçlarında eşdeğer gerilmeler kavela tip birleştirmede 0.002-0.96 MPa, zıvana tip birleştirmede 0.16-1.16 MPa, minifix tip birleştirmede 0.007-17.7 MPa arasında değişmektedir. Yine bu analiz sonucuna göre total deformasyon değerlerinin zıvana tip birleştirmede 0.002-0.14 mm., kavela tip birleştirmede 0.001-0.06 mm., minifix birleştirme tipinde ise 0.001-0.23 mm. arasında değiştiği görülmüştür. Çalışmada statik analiz ile ortaya konan diğer bir sonuç güvenlik katsayısır. Programda bulunan min-max aralık 1-15MPa arasındadır ve testi yapılan tüm modeller bu aralık içinde kalmıştır. Bu şartlar altında ahşap masalara ANSYS sonlu elemanlar paket programı ile yapısal statik analiz yapılmış, uygulama sonunda anlamlı değerler ortaya çıkmıştır. Ulaşılan sonuçlar bu tür analiz programlarını birlikte verimli kullanımı ile mobilya gibi beklentilerin yüksek ve değişken olduğu ürünlerde, ürün geliştirmesinin daha gerçekçi, beklentileri karşılayacak yapıda ve laboratuvar koşullarına bağlı kalmadan gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The efficient use of developing design and engineering tools is possible by evaluating the expectation meets of the products. Design techniques through product development can be evaluating by its integrating with engineering analysis. In the study, ıts aimed to use recent design and engineering software's together and analyze their sufficiency in terms of construction properties of sample product groups. For this propose, products engineering common structure were selected from two different social environment of use. New products were designed using Solidworks and AutoCAD design programs with different construction types. The designed products were analyzed by ANSYS finite element package program and three dimensional structural static analyzes were performed. The two models were assembled with three different types of construction. Oak wood is selected in designed products. The engineering data of this species were also reported in the ANSYS program. In the results of static analysis carried out under 200N and 400N force, the equivalent stresses were 0.002 MPa-0.96 MPa in dowel type construction, 0.16MPa-1.16 MPa in mortise type construction and 0.007MPa-17.7 MPa in minifix type construction, respectively. According to the results of the analysis, it was seen that total deformation values were under 200N and 400N force 0.002mm.-0.14 mm. for grooving type construction, 0.001mm.-0.06 mm. for dowel type construction and 0.001mm.-0.23 mm. for minifix jointing type construction, respectively. Another result achieved in the study was static safety analysis coefficient. The min. And max. Range was 1-15MPa test designed stage remained. Significant results was obtained applying static structural analysis by ANSYS finite elements program. The results show that product development can be realized in a structure that is more realistic and meeting the expectations in the products such as furniture were high and variable with the efficient use of such analysis programs. In this context, the finite element method to static structural analysis after application of the wooden table the significant values were obtained. The results show that product development can be realized in a structure that is more realistic and meets the expectations in the products where the expectations such as furniture are high and variable with the efficient use of such analysis programs together.