Grafik tasarım dersi alan öğrencilerin bilişim teknolojileri özyeterlik algıları ile teknolojiye yönelik tutumların incelenmesi
Investigation of the attitudes towards technology with information technology proficiency perceptions of students studying graphic design
  1. Tez No: 533200
  2. Yazar: YAVUZ KAAN KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında Grafik Tasarım dersi alan öğrencilerin (öğretmen adaylarının) teknolojiye yönelik tutumlarını ve bilişim teknolojileri özyeterlik algılarını”belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili ana bilim dalı öğrencilerinden 110 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Öğrencilerin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algılarını ölçmek için Ekici, Ekici ve Kara (2012) tarafından geliştirilen“Öğretmenlere Yönelik Bilişim Teknolojileri Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”ile teknolojiye yönelik tutumlarını belirlemek üzere Aydın ve Kara tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarının Teknolojiye Yönelik Tutumları Ölçeği”kullanılmıştır. Grafik tasarım dersi alan öğrencilerin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları ile teknolojiye yönelik tutumları arasında orta düzeyde ilişki olduğu ve öğrencilerin öz-yeterlik düzeyleri arttıkça teknolojiye yönelik tutumlarının da arttığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of the students (pre-service teachers) who are studying Graphic Design in Gazi University Gazi Faculty of Education, Department of Fine Arts Education in the Department of Art Education and their perceptions of self-efficacy. In line with this aim, 110 students from the related department were included in the study. En Information Technology Self-Efficacy Scale for Teachers Tekn, which was developed by Ekici, Ekici and Kara (2012), was used to measure information technology self-efficacy perceptions. It is concluded that there is a medium level relationship between ICT perceptions of students and their attitudes towards technology as the students' self-efficacy levels increase.