Evli bireylerin romantik kıskançlık düzeylerinin evlilik doyumu ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of romantic jealousy levels of married individuals by marriage satisfaction and some variables
- Tez No: 533199
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, evli belediye çalışanlarının evlilik doyumları ile romantik kıskançlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2017-2018 yılında Ankara ilinde bir belediyenin ve Mersin ilinde üç belediyenin çalışanlarından seçilmiş 298 çalışandan toplanan verilerle yapılmıştır. Araştırmada 'Romantik Kıskançlık Ölçeği' (RKQ) ve 'Evlilik Doyum Ölçeği' (EDÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmaya 298 evli belediye çalışanı katılmıştır. Alınan verilerden araştırma konusu olan bağımsız değişkenler ile ilgili veriler incelenmiştir. Araştırmada MANOVA (Multivariate ANOVA) analizi ve betimsel istatitik yöntemleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada şu sonuçlara varılmıştır. Evli belediye çalışanlarının Romantik Kıskançlık Ölçeği altboyutlarının bütününde evlilik doyumu ile anlamlı bir etkisinin olmadığı, evli erkek belediye çalışanlarının evli kadın belediye çalışanlarına göre romantik kıskançlık için belirleyici olduğu ve ayrıca olumlu etkileri daha fazla sahip olduklarına, kadın çalışanların erkek çalışanlara göre romantik kıskançlığın belirleyici olduğu olumsuz etkilere daha çok sahip oldukları, romantik kıskançlıkla baş etme konusunda kadın çalışanların erkek çalışanlara göre romantik kıskançlıkla daha fazla baş ettikleriF(9,288) = 955.967, p = .000, evlenme biçimine göre incelendiğinde flört ve görücü usulüne sahip çalışanların diğer evleme biçimine sahip çalışanlara (aşk evliliği, mantık evliliği vs.) göre romantik kıskançlığa daha az fiziksel tepki verdikleriF(9,297) = 473.454 ,p = .000., yüksek gelire sahip çalışanların diğer gelir düzeyindeki çalışanlara göre romantik kıskançlık için belirleyici olduğu olumlu etkileri daha az benimsedikleri, gelir düzeyine göre aylık geliri yüksek olan çalışanların düşük ve orta gelire sahip çalışanlara göre romantik kıskançlıkla daha az baş ettikleriF(9,287) = 275.958, p = .003., eşi ile akraba olan çalışanlar ise eşiyle akraba olmayan çalışanlara göre romantik kıskançlığı daha olumlu olarak (p = .000.) , eşi ile akraba olmayan çalışanların ise eşiyle akraba olançalışanlara göre kıskançlığı daha olumsuz olarak değerlendirdikleri (p = .031.)sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between marital satisfaction and romantic jealousy levels of married municipal employees. The research was carried out in 2017-2018 using data collected from 298 municipal employees of three municipalities in the province of Mersin and a municipality in the province of Ankara. The 'Romantic Jealousy Scale' (RJS) and Marital Satisfaction Scale' (MSS) were used as data collection tools. The data related to the independent variables that are research subjects were examined using the data collected from 298 municipal employees. In this research, the following conclusions are obtained. Married municipal employees were found to have no significant effect on marital satisfaction on the whole of the romantic jealousy scale sub-dimensions.Married male municipal employees adopt positive effects of romantic jealousy more compared to married female municipal employees. Female employees have more negative effect of romantic jealousy than male employees. Female employees can cope more with jealousy than male employees. Regarding to marriage types, employees having the other marriage type (love marriage, marriage of convenience, etc.) respond more to romantic jealousy than employees who had prearranged marriage and marriage after flirting. Employees with high incomes adopt positive effects of romantic jealousy less than workers at other income levels. Employees with high monthly incomes can cope less with jealousy less than those with low and middle income. Employees who are relatives of their wife or husband evaluate romantic jealousy more positively than employees who are not relatives of their wife or husband. Employees who are relatives of their wife or husband evaluate romantic jealousy more negatively than employees who are relatives of their wife or husband.