Altı haftalık step-aerobik egzersizlerinin sedanter kadınların vücut kompozisyonu ve motorik özellikleri üzerine etkileri
The effects of 6 weeks step-aerobic exercises on body composition and motor features of sedentary women
- Tez No: 533203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda, dünya genelinde hareketsizliğe bağlı hastalıklar en çok ölüme yol açan hastalıklar sıralamasında hep üst sıralarda yer almaktadır. Gerek teknolojinin hızla gelişmesi ile bedensel iş yükünün azalması, gerekse insanların kent yaşamını tercih etmesi, kişileri hareketsiz bir yaşama sürüklemiş ve bu durum kişilerin sağlıklarını olumsuz etkilemiştir. Sağlığı fiziksel ve psikolojik olarak geliştirme yollarından biri de fiziksel aktivitedir. Bu çalışmada amaç; altı hafta süre ile haftada 3 gün birer saat boyunca yapılacak step-aerobik egzersizlerinin sedanter kadınların vücut kompozisyonu ve seçilmiş motorik özellikleri üzerine etkilerini belirlemektir. Deneysel modelde tasarlanan bu araştırmaya, 23–52 yaş arası, toplam 22 spor yapmayan (sedanter) kadın gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar, 6 hafta süre ile haftada 3 gün birer saat boyunca step-aerobik egzersizleri yaptılar. Katılımcıların vücut kompozisyonu, dikey sıçrama, el-pençe kuvveti, bacak kuvveti, anaerobik güç, esneklik ve aerobik dayanıklılık ölçümleri 6 hafta arayla“ilk ölçüm”ve“son ölçüm”şeklinde gerçekleştirildi. Elde edilen veriler değerlendirilmesinde SPSS (Ver.15.0) programında yer alan tanımlayıcı istatistikler ve Shapiro-Wilks testi sonuçları göz önünde tutularak, karşılaştırma testlerinden“Paired Sample t Testi”kullanıldı. Anlamlılık düzeyi“α”0,05 olarak kabul edildi. Sonuç olarak, iki ölçüm karşılaştırıldığında; vücut ağırlığı, vücut yağ kütlesi, el-pençe kuvveti, bacak kuvveti, dikey sıçrama, esneklik ve aerobik dayanıklılık açısından anlamlı fark meydana gelirken, seçilmiş diğer parametreler açısından anlamlı bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
In recent years worldwide, hypokinetic diseases have always been at the top of the list of diseases leading to death. With the rapid development of technology, the reduction of physical workload and the fact that people prefer urban life have brought people into a sedentary life and this situation has negatively affected the health of individuals. Physical activity is one of the ways of improving health physically and psychologically. The aim of this study to determine the effects of six weeks (3 times in a week) step-aerobic exercises on sedentary women's body composition and selected motoric features. Twenty-two sedentary women between 23-52 aged participated in this research, which was designed as an experimental study. The participants performed step-aerobic exercises for an hour-3 days in a week during 6 weeks. Body composition, vertical jump, hand-grip strength, leg strength, anaerobic power, flexibility, and aerobic endurance of participants were measured as“first”and“last”measurement at 6 weeks interval. The data obtained from the group were analysed by SPSS (Ver.15.0) with the help of descriptive statistic and the Paired Sample t test, which used according to Shapiro-Wilks test results. The alpha level set as 0.05.