Kadınlarda step-aerobik egzersizlerinin yaşam kalitesi, hayat sevgisi ve ruh sağlığının sürekliliğine etkisi
The effect of step-aerobic exercises on quality of life, love of life and continuity of mental health in women
  1. Tez No: 813942
  2. Yazar: SAVAŞ ÖZATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAZICI, DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı üniversite öğrencisi kadınlarda step-aerobik egzersizlerinin yaşam kalitesi, hayat sevgisi ve ruh sağlığının sürekliliğine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemi olarak Gümüşhane üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma programında katılımcılar 6 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 60 dakikalık step-aerobik egzersizine katılmıştır. Çalışmamızda kişisel bilgi formu, Yaşam kalitesi ölçeği, Sporcu ruh sağlığı sürekliliği-kısa formu ve son olarak ise Hayat sevgisi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 22 paket programında yapılmıştır. Grupların analizinde Eşlenmiş (Bağımlı) gruplar için t-test (Paired. Samples T-test), iki farklı grup için T testi (bağımsız gruplarda), iki değişken arasındaki ilişkinin varlığı ile yönü ve şiddetini belirlemek için Pearson korelasyon ve regreasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan kadın katılımcıların 6 haftalık step aerobik antrenmanlarının egzersiz grubunun yaşam kalitesinde fiziksel ve zihinsel puan değerlerine etkisi olurken, Kontrol grubunda sadece zihinsel puana negatif etkisi görülmüştür. Sporcu ruh sağlığı sürekliliği alt boyutlarının egzersiz grubunda pozitif olarak etkilerken, kontrol grubunda ise tüm alt boyutlarda negatif şekilde etkilediği bulunmuştur. Hayat sevgi alt boyutlarını da ise egzersiz grubunda tüm alt boyutlarda artışların, kontrol grubunda ise tüm alt boyutlarda düşüşler olduğu tespit edilmiştir. Yaşam kalitesinin hayat sevgisi düzeyindeki değişimin %33,8 gibi önemli bir kısmını açıkladığı görülmektedir. Yaşam kalitesinin sporcu ruh sağlığı sürekliliğindeki değişimin %28,5 gibi önemli bir kısmını açıkladığı görülmektedir. Hayat sevgisinin sporcu ruh sağlığı sürekliliğindeki değişimin % 40,7 gibi önemli bir kısmını açıkladığı görülmektedir. Sonuç: Altı haftalık step-aerobik egzersizlerinin kadın öğrencilerde yaşam kalitesi, ruh sağlığının sürekliliği ve hayat sevgilerini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine the effect of step-aerobic exercises on the quality of life, love of life, and the continuity of mental health in university student women. Material and Method: The research sample consists of female university students who continue actively in the 2022-2023 academic year at Gümüşhane University. In the study program, participants participated in 60 minutes of step-aerobic exercise daily, 3 days a week, for 6 weeks. Our study used the personal information form consisting of 8 questions, the Quality of Life scale, the Athlete mental health continuity-short form, and the Love of Life scale. Analysis of the data was done in SPSS 22 package program. Results: While the 6-week step aerobic training of the female participants participating in our study had an effect on the physical and mental score values of the exercise group on the quality of life sub-dimensions, the effect was only on the mental score in the control group. Athlete mental health continuity sub-dimensions were found to affect positively in the exercise group, while negatively affecting all sub-dimensions in the control group. In the love of life sub-dimensions, it was calculated that there were increases in all sub-dimensions in the exercise group and decreases in all sub-dimensions in the control group. It is seen that quality of life explains 33.8% of the change in the level of love of life. It is seen that quality of life explains a significant part of the change in athlete mental health continuity as 28,5%. It is seen that love of life explains a significant part of the change in athlete mental health continuity as 40,7%. Conclusion: It has been calculated that six-week step-aerobic exercises increase the quality of life, continuity of mental health, and love of life in female students. As a suggestion to our study, step-aerobic sessions can be opened periodically for female students.