Sedanter kadınlara uygulanan farklı egzersizlerin antropometrik ve motorik özelliklere etkisi
The effect of different exercises applied to sedentary women on anthropometric and motoric characteristics
- Tez No: 789294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmaya, toplam 26 sedanter kadın katılmıştır. Yapılan çalışmada, 8 haftalık uygulanan antrenmanların, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, vücut yağ oranı ve yağsız vücut kütlesi, çevre ölçümleri, deri altı yağ kalınlığı, esneklik, kuvvet, sıçrama, aerobik dayanıklılık gibi antropometrik ve motorik özelliklere etkisinin olup olmadığı, parametreler arasında fark oluşup oluşmadığı, farklılık varsa hangi düzeyde olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalamaları 20-55 yaş arasında olan zumba + pilates 15 fonksiyonel + pilates 11 toplam 26 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Denek gruplarının her ikisine de çalışmaya başlamadan önce deneklerin, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, vücut yağ oranı ve yağsız vücut kütlesi, çevre ölçümleri, deri altı yağ kalınlığı (DAYK) ölçümleri, otur uzan (eriş), mekik, dikey sıçrama, plank, 3 Dakika Basamak test parametreleri uygulanmış olup 8 hafta boyunca 2 günlük egzersizlerin sonunda testler tekrar yinelenmiştir. Alınmış olan veriler elektronik ortama aktarılarak ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin dağılımları çarpıklık-basıklık değerleri ile birlikte shapiro wilk testi uygulanmış olup, normal dağılım göstermesi ile birlikte parametrik testlerden Repeated Measure Anova testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in addition to pilates exercises applied to sedentary women, zumba and functional trainings; Whether it has an effect on anthropometric and motoric properties such as height, body weight, body mass index, body fat ratio and lean body mass, circumference measurements, subcutaneous fat thickness, flexibility, strength, jump, aerobic endurance, whether there is a difference between them, if there is any difference. level was examined. Zumba + pilates 15 functional + pilates 11 total 26 women voluntarily participated in the study, whose average age is between 20-55 years. Before starting the study in both of the subject groups, the subjects' height and body weight, body mass index, body fat ratio and lean body mass, circumference measurements, subcutaneous fat thickness (DWT) measurements, sit and reach (reach), sit-up, vertical jump. , plank, 3 Minute Step test parameters were applied and the tests were repeated at the end of 2 days of exercises for 8 weeks. Obtained data were transferred to electronic environment and given as mean and standard deviation. The shapiro wilk test was applied with the skewness and kurtosis values of the distribution of the data, and the Repeated Measure Anova test, which is one of the parametric tests, was applied with the normal distribution.