Sedanter kadın bireylerde farklı egzersiz modellerinin vücut yağ düzeyleri ve kemik mineral yoğunluğuna etkisi
The effect of different exercise models on body fat levels and bone mineral density in sedentary female individuals
  1. Tez No: 838799
  2. Yazar: EBRU CEVİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; sedanter kadın bireylerde farklı egzersiz modellerinin (kollar, bacaklar, gövde, android, gynoid, toplam) vücut yağ düzeylerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilen sedanter 24 gönüllü kadın deneklerin vücut kompozisyonları, yaşları ve genel yağlanma düzeyleri incelenerek, grupların özellikleri benzer olacak şekilde tabakalı randomizasyon yöntemi ile 4 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; Core grubu (C) (n=6), Core+yürüyüş grubu (CY) (n=6) Yürüyüş grubu (Y) (n=6), Step grubu (S) (n=6) belirlenmiş ve çalışmaya yaş ortalamaları 35,42±3,99 olan 4 farklı grubun; Core grubu (C, n=6) (vücut ağırlığı 59,334,61 kg), (boy 1,62,10 cm), Core+yürüyüş grubu (CY, n=6) (vücut ağırlığı 73,9714,45 kg), (boy 1,69,05 cm), Yürüyüş grubu (Y, n=6) (vücut ağırlığı 68,9010,00 kg), (boy 1,65,08 cm), Step grubu (S, n=6) (vücut ağırlığı 63,705,48 kg), (boy 1,66,05 cm) olarak isimlendirilmiştir. Antrenman gruplarına 8 haftalık antrenman periyodu boyunca haftada 3 gün, günde 60'ar dakika 4 gruba ayrılan egzersiz içeriğinin birbirinden farklı bir biçimde egzersiz programları tasarlanarak; Core (C) grubu direnç egzersizlerine bağlı anaerobik ağırlıkta egzersiz, Yürüyüş (Y) grubu aerobik tip de egzersiz Core+Yürüyüş (CY) grubu direnç egzersizlerine bağlı anaerobik ağırlıkta ve bununla birlikte aerobik tipte egzersizi içine alan ve step (S) grubu ise anaerobik eşik düzeyinde egzersiz içeriği oluşturularak antrenmanlar 8 hafta süresince uygulanmıştır. Antrenman periyodu öncesinde ve sonrasında deneklerin deri altı yağ düzeylerinin belirlenmesinde Skinfold (deri kıvrım kalınlığı) ölçüm yöntemi, genel vücut yağı, adipoz ve batın bölgesi yağ kütlesinin belirlenmesinde Dual-Energy X-Ray Absorbsiyometri (DEXA) görüntüleme cihazı kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkların belirlenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile gerçekleştirilmiştir. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesinde ise Post-hoc Testlerinden Tukey analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to examine the effects of different exercise models (arms, legs, body, android, gynoid, total) on body fat levels in sedentary female individuals. The body composition, age and general fatness levels of 24 sedentary female volunteers included in the study were examined and divided into 4 groups by stratified randomization method, so that the characteristics of the groups were similar. These groups were determined as Core group (C) (n=6), Core+walking group (CY) (n=6), Walking group (Y) (n=6), Step group (S) (n=6) and the average age along with average body weight were as follows: 35.42±3.99 of 4 different groups; Core group (C, n=6) (body weight 59.33±4.61 kg), (height 1,62±,10 cm), Core+walk group (CY, n=6) (body weight 73.97±14.45 kg), (height 1,69±,05 cm), Walking group (Y, n=6) (body weight 68.90±10.00 kg),(height 1,65±,08 cm), Step group (S, n=6) (body weight 63.70±5.48 kg), (height 1,66±,05 cm). Different exercise programs designed and the exercise content created and divided into 4 groups for 60 minutes a day as 3 days a week that lasted for 8 weeks. Core (C) group includes anaerobic weight exercise due to resistance exercises, Walking (Y) group includes aerobic type exercise, Core+Walk (CY) group includes anaerobic weight exercise due to resistance exercises and also includes aerobic type exercise, and Step (S) group includes at the level of anaerobic type exercise. Skinfold (skinfold thickness) measurement method was used to determine the subcutaneous fat levels of the subjects before and after the training period, and Dual-Energy X-Ray Absorptiometry (DEXA) imaging device was used to determine the general body fat, adipose and abdominal fat mass. SPSS 24 package program was used for statistical analysis of the data. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to determine the differences between the groups.