Kamu yönetiminin denetiminde ombudsman kurumu: Azerbaycan ve Türkiye karşılaştırmalı incelenmesi
Ombudsman as an auditor of public administration: Azerbaijan and Turkey comparative analysis
  1. Tez No: 533206
  2. Yazar: AMIRKHAN AHMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Devlet, toplumun sahip olduğu ortak ihtiyaçların karşılanması, düzen ve adaletin sağlanması amacıyla ortaya çıkmış siyasi bir örgütlenmedir. Bu bağlamda ortak yaşam ve amaçların korunabilmesi için kamu yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Yönetim sürecinin kaçınılmaz unsuru olan denetim ise karşıya konulan amaçlara ulaşıp ulaşılmadığını belirleme açısından büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde denetimin en geniş yayılmış türlerinden birisi ombudsmandır. Dünyanın tüm kıtalarına yayılmış bir demokrasi projesi olarak görülen ombudsman günümüz itibariyle hem Türkiye hem de Azerbaycan`ın siyasi ve idari yapısına dahil edilmiş bulunmaktadır. Her iki ülke için ombudsman sisteminin işleyişi ve uygulanabilirliğinin analiz edilmesi, bu ülkelerde demokrasi seviyesinin ne düzeyde olduğunu anlamak konusunda bir takım ip uçları verebilir. Bu bağlamda çalışma Türkiye ve Azerbaycan`da kamu yönetiminin denetiminde ombudsman kurumlarını analiz ederek karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
A state is a political organization that has emerged in order to meet the common needs of a society and to ensure rule of law and justice. In this context, the concept of public administration has emerged in order to protect common life and goals. The audit, which is an inevitable element of the management process, is of great importance in terms of determining whether the objectives have been achieved. Today, one of the most widespread types of audit of public administration is ombudsman. As of today, ombudsman has spread to all continents as a democracy project of the World's, and have been included into the political and administrative structure of both Turkey and Azerbaijan. Analyzing the functioning and applicability of the ombudsman system for both countries can give some clues to understand the level of democracy in these countries. In this context, the study analyzes and compares the role of ombudsman in the audition of public administration in Turkey and Azerbaijan.