Yeni kamu yönetimi çerçevesinde Azerbaycan yerel yönetimlerinde değişim: ASAN hizmet
Changes of the local government system of Azerbaijan in the context of new public administration: ASAN service
- Tez No: 533205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bağımsızlığının ilk yıllarından itibaren Azerbaycan kamu yönetimi ve devlet yapılanmasında merkezi yönetim kurumlarıyla yanısıra demokratik yönetim ilkesinin en önemli göstergelerinden biri olan yerel yönetim kurumlarına da yer verilmiştir. Fakat Azerbaycan Cumhuriyeti`nde demokratik hukuk devletinin kurulması süreci bazı önemli sorunların halledilmesini gerektiriyor. Söz konusu sorunlardan birisi çağdaş yerel yönetim sisteminin geliştirilmesidir. Son dönemde ülke içinde ve ülke dışında yaşanan gelişmelerin, özellikle yeni kamu yönetimi uygulamalarının da etkisiyle bu alanda yeni uygulamalar gerçekleştirilmiş ve bir çok başarılar elde edilmiştir. Bu başarı örneklerinden biri de ASAN hizmet`tir. Bu çalışmada yeni kamu yönetimi bağlamında Azerbaycan`da yerel yönetimlerin gelişimi ve değişimi, ASAN hizmet ve e-devlet uygulamaları incelenerek, bilgi-iletişim sistemlerinin gelişiminin kamu yönetimine etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the early years of independence, local government institutions, as one of the most important indicators of democrating governance, along with central government institutions, have been included into the Azerbaijan`s public administration and state-building process. However the process of establishing a democratic state of law in the Republic of Azerbaijan requires some important issues to be solved. One of such issues is the development of a contemporary local government system. Thanks to the local and global progress, especially regarding the new public administration practices, new developments have been achieved and many achievements have been gaine in this sphere in recent years. One of this examples of success is ASAN service. ASAN service and e-government practices are studied, development of local government in the context of the new public administration is analysed, and the impact of information-communication systems on public administration is evaluated in this paper.