Bireysel emeklilik sisteminin ulusal tasarruf üzerine etkisi
The effect of on private pension system nation saving
  1. Tez No: 533207
  2. Yazar: DİLEK ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sosyal güvenlik sistemlerinde yaşanan krizler sosyal güvenliğin yeniden yapılandırılması ile ilgili reform çalışmalarının başlamasına neden olmuştur. Sosyal güvenlik reformu ile birlikte ülke yapılarına göre farklı şekillerde uygulama alanı bulan yeni bir sistem yapısını oluşturan bireysel emeklilik sistemi ortaya çıkmıştır. Bu yapı sosyal güvenlik sistemini tamamlayan ya da sisteme alternatif olan bir yapıyı temsil ederek bireylere emeklilik döneminde yüksek refah düzeyi sağlamaktadır. Çalışmanın temel amacı seçilmiş on dokuz ülke kapsamında bireysel emeklilik sisteminin tasarruf üzerine etkisini analiz etmektir. Seçilmiş ülkelere ait emeklilik fon birikimi ile ilgili 2006-2016 yıllarını içeren WB ve OECD istatistiklerinden verilere ulaşılmak suretiyle çalışma yürütülmüştür. Belirtilen değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için panel statik veri analizi kullanılmıştır. Ampirik uygulama sonunda seçilmiş ülkelerde bireysel emeklilik sistemi ile tasarruflar arasında negatif yönlü bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crises in the social security systems of the developed and developing countries led to the start of reform efforts on the social security restructuring in those countries. With the social security reform, the individual pension system, which constitutes a new system that has different application areas according to each country's structure, emerged. This structure represents a structure that complements the social security system or is alternative to the system and provides individuals with a high level of welfare during retirement. The purpose of this study is to analyze the effects of private pension system on savings in selected nineteen countries. By using accumulation of pension funds data for each country for the years 2006-2016. The panel static data analysis was used to determine the relationship between the variables. After the empiricial implementation, our study found a negative relation between the individual pension system and saving for the selected countries.