Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım: Türkiye için bir uygulama
Auto enrollment in private pension: An application to Turkey
  1. Tez No: 645286
  2. Yazar: HASAN MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ulusal tasarruf düzeyi bir ülkenin ekonomik performansını etkileyen en önemli etmenlerden birisidir. Emeklilik dönemi için yapılan tasarruflar ise ulusal tasarrufların kayda değer bir kısmını oluşturmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi bu tasarrufların verimli bir şekilde saklanması ve yatırıma yönlendirilmesi için etkili bir araçtır. Ancak BES'e katılım genellikle gönüllülük esaslı olduğundan, bu sistemlerin kapsama oranları beklenen seviyelere ulaşamamaktadır. Bu noktada, bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım uygulaması, çalışanları sisteme otomatik olarak dahil ederek BES'in kapsama oranının artmasını sağlamaktadır. Çalışmada, bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım uygulamasının esasları incelenmiş, çeşitli ülkelerdeki uygulama örnekleri, Türkiye uygulaması ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, otomatik katılım uygulamasına sahip ülkelerdeki BES fon büyüklüğünü etkileyen faktörler üzerine ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Modelin sonuçlarına göre otomatik katılım uygulamasında geçen süre ile BES fon büyüklüğü/GSYH oranı arasında pozitif yönlü ve güçlü bir bağlantı vardır. Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım uygulaması, Türkiye'nin hem bugünkü hem de gelecekteki refahını artırabilecek, etkili bir tasarruf aracıdır. Bununla birlikte ülkedeki mevcut uygulama potansiyelin oldukça gerisinde bir performans sergilemektedir. Yeni dönemde uygulanacak politikalar, sistemin tüm paydaşlarının görüş ve önerileri alınarak belirlenmeli ve uzun vadeli bir stratejik plan kapsamında hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The level of the national saving is one of the most important factors that affects the economic performance of a country. Besides, the private pension system is an effective tool for the efficient management and investment of these national savings. However, since the participation of PPS is generally voluntary, the coverage rates of these systems do not fulfill the expectations. At this point, the automatic enrollment in the private pension system increases the coverage rate of the PPS by involving employees automatically in the system. In this study, the fundamentals of the auto enrollment system were examined, and practices of various countries were reviewed and compared with the practice in Turkey. In addition, an econometric analysis was conducted on the factors affecting PPP fund size in the countries that have auto enrollment infrastructure. According to the estimation of the model, maturity of the auto enrollment system affects the PPP fund size/GDP ratio in a strong and positive way. Auto enrollment in private pension is an effective saving tool which could support both present and future wealth of Turkey. However, the current implementation in the country is far below the potential. Policies to be implemented in the upcoming years should be determined based on the feedback from all the stakeholders of the system and should be applied as part of a long-term strategic planning.