Türkiye'de dezavantajlı ve risk altındaki çocuklara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri: Bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi incelemesi
Corporate social responsibility activities for disadvantaged children at risk in Turkey: An corporate social responsibility project examination
- Tez No: 533219
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Çocuklar, toplumların yarını, geleceğidir. Tüm toplumlar, çocukların korunmasını ve her bakımdan sağlıklı bir şekilde yetişebilmesini öngörür. Ancak, her toplumda birtakım nedenlerden dolayı diğer çocuklara kıyasla temel haklarına dahi erişimde güçlük çeken dezavantajlı ve risk altındaki çocuklar mevcuttur. Dezavantajlı ve risk altındaki çocuklar, içinde bulundukları olumsuz durumlardan dolayı toplumsal sistemlerce kendilerine yönelik uygulanacak kapsamlı sosyal koruma ve destekleme mekanizmalarına ihtiyaç duymaktadır. Sosyal devlet, bu alana yönelik sosyal politika uygulamaları gerçekleştirmektedir. Devletin yanında özel sektör ve üçüncü sektörde faaliyet gösteren örgütler de kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) anlayışıyla bu alana yönelik faaliyetler yürütmektedirler. Bu faaliyetler çocukların içerisinde bulundukları olumsuzlukların giderilmesi, çocuklara yönelik gerçekleşmesi muhtemel risklerin bertaraf edilmesi ve çocukların iyilik hallerinin sürdürülmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de dezavantajlı ve risk altındaki çocuklara yönelik KSS faaliyetleri ele alınarak, bu alandaki bir KSS projesi detaylı olarak incelenmektedir. Bu amaçla dezavantajlı ve risk altındaki çocuk gruplarından biri olan“hem okuyan hem çalışan”çocukları konu edinen bir KSS projesi, ortaya koyduğu sosyal katkıları doğrultusunda analiz edilmektedir. Böylelikle bu çalışmada, gönüllülük esasıyla yürütülen bu faaliyetlerin sosyal sorunların çözümü noktasında ne derecede etkili olabildikleri tartışılmaktadır. Bu kapsamda ilgili proje hakkında bilgi edinmek amacıyla bir alan araştırması gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler betimsel analiz ve doküman analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları teorik bilgiler çerçevesinde tartışılarak, değerlendirme ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children are the future, the future of societies. All societies foresee the protection of children and the healthy development of children in all aspects. However, in every society there are disadvantaged children at risk for some reasons, who have difficulty accessing their basic rights compared to other children. Disadvantaged children at risk, need comprehensive social protection and support mechanisms to be applied to them by social systems due to their negative situation. The social state is implementing social policy practices in this area. In addition to the state, organizations operating in the private sector and in the third sector also carry out activities towards this area with the understanding of corporate social responsibility (CSR). These activities are important in terms of eliminating the disadvantages of the children, eliminating the possible risks to the children and maintaining the well-being of the children. In this study, CSR activities for disadvantaged children at risk in Turkey are discussed and a CSR project in this field is examined in detail. For this purpose, a CSR project, which deals with one of the disadvantaged children at risk groups, is being analyzed in line with the social contributions it has created. Thus, it is discussed how effective these activities can be in the elemination of social problems. In this context, a field research was conducted in order to obtain information about the related project and the data were evaluated with descriptive analysis and document analysis. Research findings were discussed within the framework of theoretical knowledge and evaluation and recommendations were presented.