Ticari işletme devri
Transfer of commercial enterprise
  1. Tez No: 533246
  2. Yazar: BURAK SERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mevzuatımızda yakın dönemde Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu mülga edilerek yeni Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmiştir. İlgili kanunlarda yapılan değişiklikler ve ticari işletmenin ticaret hayatındaki hacmi dikkate alınarak tezimizde ticari işletmenin devrine ilişkin hükümlerin toplu halde ele alınması amaçlanmıştır. Ticari İşletmenin tanımına baktığımızda, ticari işletme esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir sağlamayı hedef tutan, faaliyetlerin devamlı ve bağımsız şekilde yürütüldüğü işletmeler olarak tanımlanmakta olup, tacir tarafından bir araya getirilen malvarlığı unsurları ile hukuki bir birlik meydana getirir. Ticari işletmenin devre veya diğer hukuki işlemlere bir bütün olarak konu olabilmesi mümkündür. Ticari işletmenin devri, teori ve uygulamada faydalı olacağı düşüncesi ile eski düzenlemeler ile karşılaştırılarak benzerlikleri ve farklarına yer verilmesi suretiyle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda tezimiz üç ana bölümden oluşur. İlgili bölümlerin akabinde ticari işletmenin devrine dair ulaştığımız sonuçlar,“SONUÇ”başlığı altında yer alır.
Özet (Çeviri)
İn our legislation, the Turkish Code of Obligations and the Turkish Commercial Code were imposed in the near term and the new the Turkish Code of Obligations and the Turkish Commercial Code entered into force. Taking into account the changes made in the related laws and the commercial advantage of the commercial enterprises, it is aimed to collectively deal with the provisions transfer of commercial enterprises. When we look in, a commercial enterprise is defined as a business that keeps its income at a level exceeding the foreseen limit for trades and the activities are carried out continuously and independently. It brings a legal union with the elements of assets brought together by the merchant. It is possible that the business operator may be the subject of a circuit or other legal process as a whole. It was tried to explain the commercial business by comparing its similarities and differences with those of the old regimes with the thought that it would be useful in the transference, theory and practice. In this context, our scheme consists of three main parts. The consequences of the relevant departments regarding the transfer of commercial enterprises are then placed under the heading“RESULT”.