Ticari işletmelerin devri
The transfer of commercial enterprises
- Tez No: 405717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ticari işletmeler, ticaret hayatı içerisinde iktisadi anlamda talepleri karşılayan ve bunun karşılığında sürekli gelir sağlamayı hedef tutan işletmelerdir. Bu işletmelerin devir gibi bazı hukuki işlemlere konu olması mümkündür. İşletmelerin aktifleri ve pasifleri ile birlikte devri ve devralanın sorumluluğu TBK' nın 202'inci maddesinde; Ticari işletmelerin devri, devrin şekli, devrin kapsamı TTK 'nın 11'inci maddesi ile TSY' nin 133'üncü maddelerinde düzenlenmiştir.TTK düzenlenmesi ile ticari işletmeler yazılı bir devir sözleşmesi ile içerdiği malvarlığı unsurlarının devri için zorunlu tasarruf işlemlerinin ayrı ayrı yapılmasına gerek kalmaksızın devredilebilir. Ticari işletme devri, devir sözleşmesinde aksi öngörülmemişse, duran malvarlığını, işletme değerini, kiracılık hakkını, ticaret unvanı ile diğer fikri mülkiyet haklarını ve sürekli olarak işletmeye özgülenen malvarlığı unsurlarını içermektedir. Tezimizin konusunu oluşturan“ticari işletmelerin devri”üç bölüm başlığı altında ele alınmış olup; birinci bölümde ticari işletmenin tanımı ve iktisadi unsurları; ikinci bölümde ticari işletmelerin devri, devre hâkim olan ilkeler, devrin şartları, devrin kapsamı, devrin sonuçları ve devrin geçersizlik halleri; üçüncü bölümde ilgili kanunlar bakımından ticari işletmenin devrini etkileyen unsurlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commercial enterprises, trade meets the demands of life in the economic sense and in turn are constantly business which a imstoprovide income. These businesses may be subject to legal action, such as speed .Operating in conjunction with the transfer of assets and liabilities and the transferee 's liability under Article 202 of the Turkish Code of Obligations; The transfer of commercial operation, the shape of the transfer, the transfer of thes cope of Article 11 of the Turkish Commercial Code and Article 133 of the Regulation sare set out in the TradeRegistry.Regulation of the Turkish Commercial Code, a written transfer agreement with a commercial business elements that are included with the transfer of assets of troubled savings for operations with out the need to separately transferable . Commercial business cycle , the transfer agreement Unless otherwise indicated , fixed assets , the business value , tenancy rights, trade name and other intellectual property right sandassets permanently from the elements that comprise a dynamicmanner.Forming the subject of thethesis“ The transfer of commercial enter prises ”are discussed under three sections; In the first part of commercial enter prises Definition and economic factors, in these condpart of commercial enterprises circuit, the circuit judge of the principles of the transfer conditions, the transfer of thes cope, speed of result sand the transfer of the invalidity cases , the third part of therelevant laws in terms of commercial business cycle factors affecting been described.