Osmanlı dönemi Arap şairlerinden İbrahim er-Riyâḥî ve şiiri
An Arab poet in the Ottoman period: Ibrahim Al-Riyāḥī and his poems
- Tez No: 853663
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞENSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı döneminde Tunus'ta doğmuş ve yaşamış Arap şairlerden İbrahim er-Riyâḥî'nin (1180/1767-1266/1850) hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, problemi, amacı, yöntemi ve şairin yaşamış olduğu dönemde Tunus'un siyasî, sosyal ve kültürel durumu ele alınmıştır. Birinci bölümde er-Riyâḥî'nin hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde Dîvân'ında bulunan şiirlerin muhtevası tespit edilerek tahliller yapılmıştır. Bu kapsamda medih, mersiye, dinî şiir, ihvâniyyât, tarihlendirme, hiciv, vasf, gazel, fahr ve özür içerikli şiirler örneklendirilmiştir. Söz konusu şiirlerin metinleri ve tercümeleri aktarılmış ve bu şiirlerle ilgili yorumlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde şairin dil ve üslup özellikleri tahlil edilmiştir. Bu kapsamda şiirleri; kaside yapısı, vezin ve kâfiye, cümle tercihleri, beyân üslubu ve edebî sanatların kullanımı açısından incelenmiştir. Sonuç olarak er-Riyâḥî'nin; Arap şiirinin ana muhtevalarını, Osmanlı döneminde ortaya çıkan bazı konuları ve diğer tâlî konuları başarılı bir şekilde şiirlerine yansıttığı tespit edilmiştir. Şiirlerinde dil ve üslup özelliklerini başarılı bir şekilde sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and poems of the Arab poet Ibrahim Al-Riyāḥī (1180/1767-1266/1850), who was born and lived in Tunisia during the Ottoman period, have been examined. The study consists of an introduction and three main parts. In the introduction, the subject, significance, problem, purpose, method, and the political, social, and cultural situation of Tunisia during the poet's lifetime are discussed. In the first part, the life, literary personality, and works of Al-Riyāḥī have been examined. The second part involves determining the content of the poems in his Dīwān and conducting analyses. Within this context, examples of poems covering praise, elegy, religious poetry, brotherhood poems (ihwāniyāt), chronogram poems, satire, description, ode, pride, and apology have been provided. The texts and translations of these poems have been presented, accompanied by commentaries. The third section delves into the poet's language and stylistic features. In this context, his poems were examined in terms of qasīda structure, meter and rhyme, sentence preferences, rhetoric style and use of literary arts. As a result, Al-Riyāḥī successfully reflects the main contents of Arabic poetry, some topics that emerged during the Ottoman period and other secondary topics in his poems. He successfully exhibited his language and style characteristics in his poems.