Sığınmaevinde kalan şiddete uğramış kadınların eş ve aile hakkındaki düşünceleri/deneyimleri
The opinion/experiences about spouse and family of women who had domestic violence and living in the shelter
- Tez No: 533276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Çalışmada, şiddet mağduru kadınların evlilik, aile, toplumsal cinsiyet rolleri konusundaki düşüncelerini anlamak amacıyla, kadın sığınmaevinden hizmet almış ve kadın sığınmaevinden hizmet aldıktan sonra ayrılan kadınların şiddet yaşantısından sonra şiddet, aile, evlilik ve çocuklarının geleceği hakkındaki düşünceleri ele alınmıştır. Fenomonolojik yaklaşımın kullanıldığı bu nitel araştırmada, 11 kadınla yarı yapılandırılmış görüşme formları ile yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan 9'u kadın sığınmaevi hizmeti almaya devam eden kadınlardan oluşmuştur. Kadınların sığınmaevinden sonraki yaşantısının anlaşması için de sığınmaevinden ayrılmış 2 kadınla görüşülmüştür. Çalışma sonunda şiddete maruz kalan kadınlarda hayata güvensiz bir bakışı açısı oluştuğu ve bu güvensizliğin hem kendi hayatlarına hem de çocuklarının hayatlarına hatta ileride çocuklarının evlilik hayatlarına dair endişelerine kadar yansıdığı görülmüştür. Çalışmada ulaşılan bir başka önemli sonuç ise şiddete maruz kalan kadın eşine geri dönse de boşanıp bağımsız hayat kursa da hayata dezavantajlı olarak devam ettiğidir. Bu sebeple kadınların güçlenmesi için sığınmaevi ve sonrasına yönelik danışmanlık ve destek sürecinin son derece önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, to understand the opinions of women who are victims of violence on marriage, family and gender roles, the opinions of women, who were served from a women's shelter and separated after receiving service from a women's shelter, were discussed about their violence, family, marriage and the future of their children. Qualitative research method was used in the research which used the phenomonological approach and semi-structured interview forms were conducted with 11 women. 9 of the participants were women who continue to receive women's shelters. Two women who had left the shelter were interviewed for the agreement of women after their shelter. At the end of the study, it has been observed that women who are exposed to violence have an insecure point of view and this insecurity is reflected on their lives and their children's lives and even their worries about their children's marriage life in the future. Another important result reached in the study is that, despite the return of the wife to the spouse who has been subjected to violence, divorce and independent life can be sustained. For this reason, it is seen that the counseling and support process for the women's shelter is very important.