Kalp nakli yapılmış hastalarda tp-e ve tp-e/qtc bakılarak transmural dispersiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of transmural dispersion by tp-e and tp-e/qtc in patients with heart transplantation
  1. Tez No: 533357
  2. Yazar: CENGİZ BURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kalp yetmezliğinin dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biri olduğunu ve son evrede tek tedavi seçeneğinin kalp nakli olduğunu biliyoruz. Dünyada ve ülkemizde yeni gelişmeler sayesinde nakil yapılan hastaların yaşam süresi uzamakta olup bu hastalar ile ilgili bilgi ve tecrübeler artmaktadır. Tpeak-end intervali repolarizasyonun transmural ve global dispersiyonunu değerlendirmede önemli olabilecek bir parametre olduğu gösterilmiş, aritmik riski değerlendirmede kullanılabileceği belirtilmiştir. Kalp nakli yapılmış hastalarda artimik risk ve ölümle ilgili literatürde yeterli veri bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada Tp-e ve Tpe/QTc ile nakil kalpteki repolarizasyon dispersiyonunu değerlendirmek ve bu konuda aritmi için öngördürücü olarak kullanılabilirliğini araştırmayı planladık METOD: Çalışmamıza hastanemizde kalp nakli yapılmış ve takibe devam eden 26'sı erkek 12'si kadın olan 38 hasta alındı. Benzer demografik özellikleri olan ve kontrol grubu olarak alınan 38 hastayla beraber 76 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların bazal EKG 'lerinden repolarizasyon dispersiyonu ve aritmi indikatörü olarak kullanılabilecek, Tpak-end ve Tpe/QTc hesaplanarak iki grup arasında uygun istatistiksel yöntemlerle karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Heart failure is one of the leading causes of death in the world and the only treatment option in the last stage is the heart transplantion. Thanks to the new developments in the world and in our country, patients transplanted have the longer life expectancy so knowledge and experiences are increasing related to these patients. The Tp-e interval has been accepted as an easy, assessable measure of TDR, which is related to arrhythmogenesis. There is not sufficient data in the literature about arrhythmic risk and death for the heart transplanted patients. The purpose of this study is to investigate the changes in the Tp-e intervals and Tp-e/QT ratio in the body surface ECG in patients with heart transplantation. METHOD: This observational study was conducted at Ankara Yuksek Ihtisas Research and Education hospital. The study included 38 patients with heart transplantation, comprising 12 females and 26 males, with a mean age of 40.2±15.1 years, and 38 patients in control group. Noninvasive arrhythmia indicators (Tpeak-Tend(Tp-e) interval, Tp-e/QTc ratio, QTc interval) were calculated in two groups and compared with the appropriate statistical methods RESULTS: There were significant differences in Tp-e interval (V2: 84,63±14,17 msn vs.